FOTO: Ieva Čīka, LETA
Trešdien, 13. jūnijā, stājas spēkā grozījumi likumā “Par kultūras pieminekļu aizsardzību”, kuri nosaka, ka turpmāk valsts nacionālā kultūras mantojuma aizsardzības institūciju dēvēs par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi. Līdz šim institūcijas nosaukums bija Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija. Grozījumi paredz arī citas izmaiņas.
Kā norādīts likuma ”Par kultūras pieminekļu aizsardzību” grozījumu anotācijā, to mērķis ir faktiskajai situācijai un grozījumiem saistītajos normatīvajos aktos atbilstoša kultūras mantojuma aizsardzības tiesiskā regulējuma nodrošināšana.
Līdz šim par Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekciju dēvētā iestāde pēc saviem pienākumiem, atbildības un pilnvarām neatšķiras no citām Eiropas valstu institūcijām, kuras ir atbildīgas par kultūras pieminekļu aizsardzību un kuras visbiežāk sauc par “nacionālajām kultūras mantojuma pārvaldēm”. Atsaucoties uz anotācijā norādīto, termina “kultūras piemineklis” lietošana ir novecojusi, to arvien vairāk aizstāj “kultūras mantojums”, savukārt “inspekcija” sabiedrības izpratnē vairāk asociējas tikai ar uzraudzību un sodīšanu, bet ne ar visa saglabāšanas procesa pārraudzību, konsultācijām un cita veida atbalstu, kas esot viena no kultūras pieminekļu aizsardzības nozares attīstības būtiskākajām prioritātēm tuvākajā laikā. Tāpēc par šo jomu atbildīgā institūcija ir pārdēvēta par Nacionālo kultūras mantojuma pārvaldi (NKMP).
Tā kā nelikumīgie mantu meklētāji joprojām apdraud arheoloģijas mantojumu, likums ”Par kultūras pieminekļu aizsardzību” ir papildināts arī ar 3.1 pantu “Rīcība ar senlietām”. Tas noteic, ka valstij piederošu senlietu nelikumīga iegūšana, glabāšana, pārvietošana, pārsūtīšana, atsavināšana vai to nelikumīga izvešana ārpus valsts robežām ir aizliegta. Krimināllikumā paredzētā atbildība par iepriekš minētajām darbībām stājās spēkā jau 2018. gada 1. janvārī. Savukārt, ko darīt, ja ir uziets senatnīgs priekšmets, kam varētu būt kultūrvēsturiska vērtība, plašāk skaidrots LV portāla publikācijā “Kā rīkoties, ja atrasta vērtīga senlieta”.
Grozījumi likumā “Par kultūras pieminekļu aizsardzību” paredz arī citas izmaiņas:
Plašāk ar visiem veiktajiem grozījumiem var iepazīties šeit.