Dažādu apstākļu dēļ bērniem, īpaši tiem, kuri jau izauguši no zīdaiņa vecuma, veselības profilakse netiek pilnvērtīgi izmantota. 2014.gadā aptuveni pusei (46,8%) bērnu vecumā no 7 līdz 18 gadiem nebija veikta profilaktiskā apskate pie ģimenes ārsta. Tāpat aptuveni puse jaundzimušo, sasniedzot gada vecumu, nesaņem valsts apmaksātu redzes pārbaudi pie oftalmologa. Arī par iespēju bērnam reizi gadā bez maksas apmeklēt zobu higiēnistu nezina visi bērnu vecāki. Vizītes dzīves steigā tiek atliktas vai aizmirstas, nesagaidot rindu pie speciālista, un beigās tiek izsvītrotas no svarīgāko darbu saraksta, jo bērns taču ir vesels un gan jau būs labi tāpat.
Tomēr valsts apmaksātās profilaktiskās apskates un izmeklējumi bērniem nav ieviesti tāpat vien, lai aizpildītu jau tā pietiekami noslogotu mediķu ikdienu. Tās nepieciešamas, lai, regulāri sekojot līdzi strauji augošo bērnu attīstībai, veselības problēmas būtu iespējams atklāt pēc iespējas agrīni un attiecīgi tās novērst, ieguldot daudz mazākas pūles un līdzekļus.
Kādas bezmaksas profilaktiskās apskates pienākas
Kādas profilaktiskās apskates un potes bērniem nepieciešamas un tiek apmaksātas no valsts budžeta, uzskaitīts Ministru kabineta noteikumu Nr.1529 "Veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtība" 1.pielikumā "Profilaktiskās apskates un izmeklējumi" un Nr.330 "Vakcinācijas noteikumi" 1.pielikumā "Vakcinācijas kalendārs".
Valsts apmaksātas profilaktiskās apskates un izmeklējumi bērniem
VECUMS |
PROFILAKTISKĀS APSKATES UN IZMEKLĒJUMI |
3.-5. dzīves diena (parasti dzemdību nodaļā slimnīcā) |
|
Pirmais dzīves mēnesis |
|
Viens līdz seši mēneši |
|
Septiņi līdz 11 mēneši |
|
12 mēneši |
|
13 – 24 mēneši |
|
2 – 6 gadi |
|
7 – 18 gadi |
7 gadi:
12 gadi (meitenes):
14 gadi:
Ik 10 gadus:
|
Līdz gada vecumam - deviņas ģimenes ārsta apskates
Pirmās profilaktiskās apskates un izmeklējumi jaundzimušam bērniņam tiek veiktas slimnīcas dzemdību nodaļā (skat. tabulu). Ja mazulis ir vesels un kopā ar māmiņu gatavs doties uz mājām, turpmāko jaundzimušā veselības uzraudzību uzņemas ģimenes ārsts vai pediatrs. Atbilstoši profilaktisko pārbaužu plānam pēc izrakstīšanas no slimnīcas ir paredzētas divas ģimenes ārsta mājas vizītes – vienu reizi pirmajās trīs dienās pēc izrakstīšanas no stacionāra un pēc tam vienu reizi bērniņa trešajā dzīves nedēļā.
Papildus ģimenes ārstam jānodrošina vecmātes, māsas vai ārsta palīga mājas vizītes – vienu reizi pirmajās trīs dienās pēc izrakstīšanas no slimnīcas un tad vēl vienu reizi desmit dienās. "Lēmumu par to, vai uz mājas vizīti dosies māsa vai ģimenes ārsta palīgs, pieņem ģimenes ārsts atkarībā no medicīnas personāla nodrošinājuma ģimenes ārsta praksē," skaidro Nacionālā veselības dienesta (NVD) pārstāve Evija Štālberga.
"Regulārs zobu higiēnista apmeklējums var pasargāt bērnu no akūtām zobu sāpēm, kad uz valsts apmaksātu pakalpojumu vairs nav iespējams gaidīt."
Turpmāk, līdz mazulis sasniedz pusgada vecumu, reizi mēnesī paredzēta apskate ģimenes ārsta prakses vietā, bet vēlāk – no 7 līdz 11 mēnešu vecumam – divas apskates. Kārtējā vizīte pie ģimenes ārsta noteikta arī, sasniedzot gada vecumu. Tādējādi mazulim pirmajā dzīves gadā kopumā nepieciešams veikt deviņas ģimenes ārsta apskates praksē. Turklāt, ja šajā laika periodā kāda no obligātajām vizītēm pie ģimenes ārsta nenotiek, "lai nodrošinātu nepieciešamo profilaktisko apskati, kā arī noskaidrotu iemeslus, kāpēc bērna vecāki nav devušies uz profilaktisko apskati praksē, uz mājas vizīti dodas māsa vai ārsta palīgs," norāda NVD pārstāve.
Regulāras ārsta apskates bērniņa pirmajos dzīves mēnešos ir ārkārtīgi svarīgas, lai sekotu līdzi pareizai jauna piebarojuma veida uzsākšanai, mazuļa fiziskajai un mentālajai attīstībai atbilstoši vecumam u.tml. Pat ja vecākiem aizdomu par veselības problēmām nav, profesionāla mediķa acs var laikus pamanīt attīstības traucējumus, kam jāpievērš pastiprināta uzmanība vai jānozīmē ārstēšana un procedūras, kas, savlaicīgi uzsāktas, var palīdzēt problēmu novērst vai mazināt. To saprot lielākā daļa vecāku, ko apliecina arī NVD dati: profilaktisko apskašu aptvere pacientiem vecumā līdz vienam gadam 2014.gadā sasniedza 99,2 procentus.
Ikgadējā profilaktiskā apskate veikta tikai pusei bērnu
Diemžēl vēlāk attieksme pret profilaksi, kas ir viens no primārās veselības aprūpes stūrakmeņiem, kļūst nevērīgāka. Atbilstoši profilaktisko apskašu un izmeklējumu plānam bērniem vecumā no viena līdz diviem gadiem paredzētas divas valsts apmaksātas profilaktiskās apskates pie ģimenes ārsta, bet no 2-18 gadu vecumam – reizi gadā. Taču mazo pacientu īpatsvars, kuriem tās tiek veiktas, pieaugot vecumam, sarūk.
Vecuma grupā no viena līdz 7 gadiem profilaktiskās apskates pie ģimenes ārsta 2014.gadā tika veiktas vien 64,9% bērnu, savukārt vecumā no 7-18 gadiem bērnu īpatsvars, kam šāda ikgadējā apskate tika veikta, tikai nedaudz pārsniedza pusi, t.i., 53,2 procenti.
"Vizīte pie ģimenes ārsta akūtā saslimšanas gadījumā nav profilaktiska apskate, un tas nav piemērots brīdis to veikt."
"Tā ir ļoti aktuāla problēma," atzīst medicīnas sabiedrības "ARS" pediatre Astrīda Dzirniece. "Arī tad, ja bērns ir vesels, vienu reizi gadā pie ģimenes ārsta profilakses nolūkos noteikti ir jāatnāk." Īpaši tāpēc, ka mūsdienās bērni ļoti daudz laika pavada pie televizora, datora, ilgstoši sakņupuši sēž, turot modernās viedierīces klēpī. Šāds dzīves ritms atstāj iespaidu arī uz veselību. Tāpēc ārstes praksē gadās, ka vecāki vēršas pēc padoma, kāpēc bērns cieš, piemēram, no galvas sāpēm, bet līdz tam neviens nav pamanījis, ka bērnudārzniekam ir izveidojusies asimetriska stāja, sācis deformēties mugurkauls, ir kāju problēmas. Šādas izmaiņas nenotiek vienā dienā, taču profilaktiskās apskatēs tās iespējams konstatēt jau agrīni un attiecīgi rīkoties.
Mēdz būt arī tā, ka vecāki, kuru bērniem profilaktiska apskate nav veikta, patiesībā ģimenes ārsta kabineta durvis ver itin bieži – atvase iet bērnudārzā vai skolā, regulāri "saķer" kādu no vīrusiem un ir nepieciešamas zāles, ārsta izziņa izglītības iestādei par attaisnotu kavējumu. Maldīgi ir domāt, ka tā ir pietiekama veselības aprūpe. Vizīte pie ģimenes ārsta akūtā saslimšanas gadījumā ar augstu temperatūru, sāpošu kaklu vai ausi nenozīmē profilaktisko apskati, turklāt tas arī nav piemērots brīdis to veikt.
Profilaktiska redzes pārbaude pie acu ārsta
Papildus regulārajām profilaktiskajām apskatēm pie ģimenes ārsta katram bērnam valsts apmaksā trīs profilaktiskas apskates pie acu ārsta (oftalmologa). Pirmā redzes pārbaude paredzēta 13-24 mēnešu vecumā, bet nākamā apskate tiek veikta, kad bērns sasniedzis trīs gadu vecumu. Obligāta acu ārsta konsultācija bērnam noteikta arī pirms skolas gaitu uzsākšanas 6-7 gadu vecumā.
Diemžēl NVD dati liecina, ka lielai daļai bērnu noteiktajā vecumā valsts apmaksāta redzes pārbaude paliek neizmantota. 2013.gadā bērniem vecumā no 1-2 gadiem tika veiktas 11 765 profilaktiskās redzes pārbaudes, savukārt trīsgadīgiem bērniem acis pārbaudītas tikai 6202 reizes – tā ir tikai trešā daļa noteiktās vecuma grupas bērnu! Arī 2014.gadā aina ir līdzīga - unikālo mazo pacientu skaits, kam veikta valsts apmaksāta oftalmologa apskate, palielinājās vien par 2 procentiem.
"Lielai daļai bērnu noteiktajā vecumā valsts apmaksāta redzes pārbaude diemžēl paliek neizmantota."
"Situācija patiešām ir ļoti nopietna," piekrīt daktere A.Dzirniece. Iespējams, daudzi vecāki nav informēti, kāpēc agrīna redzes pārbaude bērniem ir tik būtiska, un vizīti pie speciālista atliek. Tomēr, pat ja šķiet, ka bērna attīstība norit normāli un ar actiņām viss kārtībā, mazulis apkārtējo pasauli neredz tik labi kā pieaugušie. Lai bērna redze attīstītos un pilnveidotos, ir nepieciešami vairāki gadi - taču visstraujākā redzes sistēmas attīstība notiek tieši pirmajos divos gados. Turklāt bērnam nav pieredzes, ko nozīmē redzēt labi vai slikti, tātad par traucējumiem, ja tādi būs radušies, viņš visticamāk nesūdzēsies. Taču nepamanītas novirzes no normas var ilgtermiņā atstāt vērā ņemamu ietekmi ne tikai uz mazuļa redzi, bet kļūt par cēloni mācīšanās un uzvedības grūtībām, kas var atstāt iespaidu uz bērna pašapziņu.
Iespējamās problēmas ar acīm savlaicīgi var konstatēt, tikai veicot profesionālu apskati, kad acu ārsts ar īpašu metožu palīdzību pārbauda šķielēšanas leņķi, acs ābolu kustību, veic acs dibena apskati, paplašinot zīlītes u.c. "Turklāt, ņemot vērā, ka mūsdienās bērni jau gada vecumā skatās televizoru, multiplikācijas filmas un spēlējas ar datoru, profilaktiskai vizītei pie acu ārsta ir jābūt pat obligātai," uzskata bērnu ārste.
Ikgadējs zobu higiēnista apmeklējums
Lai saglabātu zobu un mutes dobuma veselību, būtiskas ir arī regulāras profilaktiskās apskates pie zobu higiēnista. Tāpēc valsts apmaksāto profilaktisko pārbaužu sarakstā ir iekļauts ikgadējs zobu higiēnista apmeklējums no divu līdz 18 gadu vecumam, savukārt 7, 11 un 12 gadu vecumā valsts apmaksātu zobu higiēnu var veikt divas reizes gadā. Šāda veida profilakse sniedz iespēju sekot līdzi zobiņu augšanai, kā arī savlaicīgi izvērtēt nepieciešamību saņemt plānveida zobārstniecības pakalpojumus.
Lai gan bērniem līdz 18 gadu vecumam no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāti arī zobārstniecības pakalpojumi, akūtās situācijās tie ne vienmēr pieejami uzreiz, nereti uz pieņemšanu jāgaida vairākas dienas vai pat nedēļas. Regulārs zobu higiēnista apmeklējums var pasargāt bērnu no akūtām zobu problēmām, kad sāpju dēļ uz valsts apmaksātu pakalpojumu vairs nav iespējams gaidīt un ārstēšanas izmaksas, gribot negribot, vecākiem jāsedz no savas kabatas.
Neskatoties uz ieguvumiem, pārāk spožu ainu neatklāj arī dati par valsts apmaksāto zobu higiēnista pakalpojuma saņemšanu. Pie zobu higiēnista 2014.gadā vērsušies vien 50,93% valsts apmaksātus zobārstniecības pakalpojumus saņēmušie bērni (102 494 bērni), kas ir tikai par 2,65% vairāk nekā 2013.gadā (95 369 bērni).
Pakalpojuma pieejamību iespējams pārbaudīt vietnē rindapiearsta.lv
Valsts apmaksātus ārstniecības pakalpojumus un profilaktiskās pārbaudes bērniem piedāvā daudzas ārstniecības iestādes, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, un vecāki var brīvi izvēlēties pakalpojuma saņemšanas vietu.
Ar informāciju par ārstniecības iestādēm un tajās strādājošiem ārstiem, kuri sniedz valsts apmaksāto veselības aprūpi, var iepazīties NVD mājaslapas sadaļā "Līgumiestāžu saraksts" vai zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00).
Turklāt, izmantojot NVD uzturētajā interneta mājaslapā www.rindapiearsta.lv pieejamo informāciju, ikviens var pārbaudīt, kur nepieciešamais pakalpojums (tai skaitā zobārstniecības) ir pieejams visātrāk. Vietnē lejuplādējamās tabulās norādīts, cik dienas jāgaida uz konkrētu valsts apmaksātu ārstniecības pakalpojumu konkrētā ārstniecības iestādē. Ja attiecīgajā ailē norādīta "0", tad rindas nav vai tā ir mazāka par piecām dienām. Piemēram, raksta tapšanas brīdī (21.oktobrī) Rīgā tuvāko piecu dienu laikā bija pieejami 25 valsts apmaksāta zobu higiēnistu pakalpojumi dažādos pilsētas rajonos (tai skaitā centrā).