SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
20. oktobrī, 2011
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Ekonomika
1
3
1
3

Darba devējiem – precizēti noteikumi ierakstiem par atvaļinājumiem

Publicēts pirms 13 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Bērna tēvam atvaļinājuma 10 kalendārās dienas jāpiešķir līdz bērna divu mēnešu vecumam.

FOTO: Māris Kaparkalējs, LV

Oktobrī stājušies spēkā grozījumi Ministru kabineta noteikumos, ar kuriem striktāk definēts, kā aizpildāmi ziņojumi par darbinieka bērna kopšanas atvaļinājuma laiku. Sociālās garantijas papildinās norma par valsts iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas nosacījumiem. Jaunumus skaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Pabalstu metodiskās daļas vecākā eksperte Anita Jakseboga.

Ar grozījumiem Ministru kabineta 2010.gada 7.septembra noteikumos Nr.827 "Noteikumi par valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu veicēju reģistrāciju un ziņojumiem par valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām un iedzīvotāju ienākuma nodokli" (saskaņā ar Valsts pārvaldes iestāžu nodarīto zaudējumu atlīdzināšanas likumu) noteikta kārtība, kā darba devējs sniedz informāciju Finanšu ministrijai par darba ņēmējam atlīdzināmajiem darba ienākumiem un veicamajām obligātajām sociālajām iemaksām no nesaņemtajiem darba ienākumiem. Šo atlīdzību nemaksās darba devējs, bet gan Finanšu ministrija.

Tagad darba devējam būs pienākums aizpildīt šo noteikumu 5.pielikuma pirmo un otro sadaļu, tas nozīmē - norādīt darba algu attiecīgajā periodā un aprēķināt obligātās sociālās iemaksas un iedzīvotāju ienākuma nodokli.

Šo pielikumu darba devējs (valsts pārvaldes iestāde) nosūtīs Finanšu ministrijai, kas izmaksās cilvēkam šo atlīdzību. Finanšu ministrija savukārt aizpilda 5.pielikuma trešo sadaļu, un šo informāciju nodod tālāk Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai. Aģentūra informāciju reģistrēs personu kontos. Līdz ar to arī šie konkrētās personas ienākumi būs fiksēti VSAA datos.

Precizējot darbinieka darba ienākumus un obligātās iemaksas par iepriekšējiem mēnešiem, ja viņam sakarā ar tiesas apstiprinātu pušu izlīgumu tiek izmaksāti laikus neizmaksātie darba ienākumi, palielināsies darbinieku obligāto iemaksu apmērs, kas palielinās arī šo cilvēku sociālo nodrošinājumu.

Precizē atvaļinājumu kodu paskaidrojumus

A.Jakseboga min vēl vienu svarīgu jaunumu, kas jāzina darba devējiem – ka MK 827.noteikumos ar grozījumiem precizēti ziņu kodu atšifrējumi par bērna kopšanas atvaļinājumu un bezalgas atvaļinājumu beigu datumiem.

Noteikumu 1.pielikumā ir sniegti ziņu kodi un kodu atšifrējums – par darba ņēmēja pieņemšanu darbā, atbrīvošanu, par visiem atvaļinājumiem. Iepriekš 41.kodam bija paskaidrojums, ka "Darba ņēmējam ir beidzies bērna kopšanas atvaļinājums".

Tagad formulējums ir paplašināts un konkretizēts: "Datums, kurā darba ņēmējs vai mikrouzņēmuma darbinieks ir sācis darbu pēc bērna kopšanas atvaļinājuma vai pēc atvaļinājuma bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darbiniekam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns."

"Sociālo pakalpojumu piešķiršana ir atkarīga no tā, cik rūpīgi darba devēji izpilda savus pienākumus."

Savukārt 51.koda iepriekšējais paskaidrojums (Darba ņēmējam ir beidzies atvaļinājums bez darba algas saglabāšanas) tagad aizstāts ar paskaidrojumu, ka tas ir "datums, kurā darba ņēmējs vai mikrouzņēmuma darbinieks ir sācis darbu pēc atvaļinājuma bez darba algas saglabāšanas".

Neskaidrības un problēmas sociālo pakalpojumu aprēķiniem radījusi šī viena pārejas jeb robeždiena, jo – kā nu kurš darba devējs to izpratis un interpretējis. Tāpēc VSAA lūgusi precizēt ziņu kodu atšifrējumu, un no 1.oktobra ziņojumos tiek prasīts atzīmēt dienu, kurā darbinieks atsāk strādāt.

"Būtu labi, ja darba devēji arī operatīvi šo nosacījuma korekciju ziņojumos sāktu piemērot, lai ziņas, ko VSAA saņem, būtu precīzas," piebilst aģentūras speciāliste.

Sociālo pakalpojumu piešķiršana ir atkarīga no tā, cik rūpīgi darba devēji izpilda savus pienākumus. Jo visas ziņas darba devējam jāiesniedz ļoti savlaicīgi: par darbinieku pieņemšanu darbā - dienu iepriekš, ziņas par darba ņēmējiem, kuri mainījuši vai zaudējuši statusu - ne vēlāk kā 3 darba dienu laikā pēc tam, kad persona ir mainījusi vai zaudējusi darba ņēmēja statusu. Ziņas par darba ņēmējiem, kuriem piešķirts vai beidzies bezalgas atvaļinājums, - ne vēlāk kā līdz nākamā mēneša 5.datumam.

Mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam ir jāinformē darbinieki, ka valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas tiek noteiktas no mikrouzņēmuma apgrozījuma un ka darbiniekam ir tiesības brīvprātīgi pievienoties valsts sociālajai apdrošināšanai, kā arī par to, ka algas nodokļa grāmatiņa iesniedzama mikrouzņēmumā.

Ziņas varēs precizēt arī maksātnespējas administratori

Savukārt ar nākamā gada 1.janvāri stāsies spēkā šo noteikumu nosacījumi, ka tiesības precizēt darba ienākumus ir ne tikai darba devējam, bet arī maksātnespējas procesa administratoram. Tātad maksātnespējas administratoram būs tiesības iesniegt gan ziņas, gan precizēt un iesniegt ziņojumus par darba ņēmēju ienākumiem un obligātajām iemaksām, ja darba devējs to nebūs izdarījis.

Paternitātes pabalsta brīvdienas nav bezalgas atvaļinājums

VSAA speciāliste pievērš darba devēju uzmanību tam, ka viņiem nav nepieciešams ziņot Valsts ieņēmumu dienestam, ja bērna tēvam piešķir pēc Darba likuma pienākošos 10 dienu atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu. Tas pēc būtības darba devējam ir bezalgas atvaļinājums, jo darba devējs neko nemaksā, taču VID par to nav jāziņo, jo tas ir atvaļinājums bērna tēvam sakarā ar bērna piedzimšanu.

Bērna tēvam jāaiznes uz VSAA darba devēja izziņa, ka no tāda līdz tādam datumam bērna tēvam piešķirts atvaļinājums (10 kalendārās dienas) sakarā ar bērna piedzimšanu. VSAA piešķir un izmaksā bērna tēvam paternitātes pabalstu. Atvaļinājuma 10 kalendārās dienas darba devējam jāpiešķir līdz bērna divu mēnešu vecumam.
Labs saturs
3
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI