Inspekcija mudina vecākus sekot līdzi īpaši sākumskolas bērnu skolas somas saturam, lai netiktu ņemti līdzi konkrētajai dienai nevajadzīgas mācību grāmatas, burtnīcas, rotaļlietas vai pat citi priekšmeti.
FOTO: Māris Kaparkalējs, LV
Līdz ar jauno mācību gadu Veselības inspekcija atgādina valstī pastāvošās higiēnas prasības izglītības iestādēs, par kuru ievērošanu ir atbildīgs iestādes vadītājs. Higiēnas prasības izglītības iestādēm par ēkām un to teritoriju, par telpām, to iekārtojumu un uzkopšanu, par ūdensapgādi, apkuri un apgaismojumu noteiktas Ministru kabineta noteikumos "Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm". Visu prasību mērķis ir nodrošināt bērnu attīstībai piemērotu vidi un mācību gaitā samazināt riskus bērnu veselībai.
Cik smaga drīkst būt soma
Ministru kabineta noteikumos "Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm" noteikts arī tas, ka izglītības iestāde veicina iespēju izglītojamajiem ikdienā nepieciešamās lietas glabāt iestādē, lai netiktu pārsniegts izglītojamā somas piepildījuma svars, kas atbilst pārnēsājamo priekšmetu maksimālajām smaguma normām attiecīgajā vecumā.
Tātad – izglītības iestādei šāda prakse jāveicina, bet tā nav noteikta kā obligāta prasība. Tomēr Veselības inspekcija norāda: lai novērstu skolēna veselībai kaitīgo pārmērīgo fizisko slodzi, izglītības iestādei jānodrošina iespēja skolēniem glabāt skolas ikdienai nepieciešamās lietas mācību iestādē. Iepriekš minētie MK noteikumi precīzi nosaka, cik smaga skolas soma drīkst būt katra vecuma skolēnam:
Inspekcija somas nesver
Veselības inspekcija uzrauga higiēnas prasību ievērošanu vispārējās un pirmsskolas izglītības iestādēs visā Latvijā: kontrolē šīs iestādes pēc iepriekš apstiprināta plāna, kā arī izskata iedzīvotāju iesniegumus.
Kontroles laikā izglītības iestādēs Veselības inspekcijas amatpersonas pārbauda, vai izglītības iestādē skolēniem ir iespēja glabāt vismaz daļu mācību piederumu; vai izglītības iestādēs ir garderobes, individuālie skapīši, kuros glabāt smagākos mācību līdzekļus.
"Ja skolēns ir 16 gadus vecs vai vecāks, skolas somas svars var sasniegt 5 kg un vairāk."
Kontroļu laikā Veselības inspekcijas amatpersonas nesver skolēnu somas, jo tam vajag paredzēt laiku, atraujot skolēnus no mācību procesa. "Turklāt, nosverot somu un secinot, ka svars ir pārsniegts, bez skolēna vecāku piekrišanas somas saturu pārbaudīt nedrīkst, līdz ar to nevar secināt, kas tieši rada svara pārsniegumu," skaidro inspekcijas pārstāve Dagnija Būmane.
Pārbaudīt mājās, izrunāties skolā
Kā norāda Veselības inspekcija, līdzatbildība par skolēnu somu svaru ir arī vecākiem. Jaunāko klašu skolēnu vecākus inspekcija aicina katru dienu pārskatīt savu bērnu somas, jo skolas bērni bieži neapzinās, ka var nodarīt pāri savai mugurai, saliekot somā lietas, kas mācībām nav nepieciešamas. Inspekcija mudina vecākus sekot līdzi īpaši sākumskolas bērnu skolas somas saturam, lai netiktu ņemti līdzi konkrētajai dienai nevajadzīgas mācību grāmatas, burtnīcas, rotaļlietas vai pat citi priekšmeti.
"Lai novērstu skolēna veselībai kaitīgo pārmērīgo fizisko slodzi, izglītības iestādei jānodrošina iespēja skolēniem glabāt skolas ikdienai nepieciešamās lietas mācību iestādē."
Ja vecāki secina, ka lieku mantu somā nav, tomēr soma ir par smagu – ir jārunā ar klases audzinātāju vai skolas vadību. Lai novērstu skolēna veselībai kaitīgo pārmērīgo fizisko slodzi, vispārējās izglītības iestāžu administrāciju un pedagogus Veselības inspekcija aicina darīt visu, lai skolas somu svaru samazinātu: