Meža ugunsgrēku galvenais iemesls ir neuzmanīga, nepārdomāta vai pavirša rīcība ar uguni. Tāpēc ik gadu, sākoties siltam un sausam laikam, visā valstī tiek ierobežota rīcība ar uguni un tehnikas klātbūtne mežos.
FOTO: Lita Krone/ LETA
Ugunsnedrošo periodu ik gadu saskaņā ar Ugunsdrošības noteikumiem nosaka Valsts meža dienests (VMD), izvērtējot laika apstākļus un mitruma koncentrāciju mežos. Pašvaldības pēc saskaņošanas ar VMD savā administratīvajā teritorijā var noteikt un izsludināt citu meža ugunsnedrošo laikposmu, taču ne vēlāk, kā tas izsludināts visā valstī. Ugunsnedrošajā periodā, kas Latvijā parasti ilgst no aprīļa līdz septembra beigām vai oktobra sākumam, mežos tiek ierobežota saimnieciskā darbība, rīcība ar uguni un transportlīdzekļu pārvietošanās. Šogad Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) ugunsdzēsēji glābēji dzēsuši jau 99 meža ugunsgrēkus.
Lai arī pavasaris un vasara ir aktīvās atpūtas sezona, kad uzturēšanos pie dabas bieži vien mēdz nesaraujami saistīt ar atklātas uguns lietošanu ēdiena pagatavošanai, siltumam un gaismai, der zināt, ka ne vienmēr un ne visur to var darīt. Ugunsnedrošajā periodā iedzīvotājiem ir aizliegts:
Meža izstrādātājiem jāatceras: ugunsnedrošajā laikposmā cirsmās dedzināt mežizstrādes atlikumus atļauts tikai ar VMD mežziņa ikreizēju rakstisku atļauju.
"Par īpaši ierīkotām ugunskura vietām būtu uzskatāmas pašvaldības oficiāli noteiktas vai privātīpašnieka īpaši ierīkotas ugunskuru vietas."
Meža īpašniekiem (valdītājiem) jāparūpējas, lai meža ceļi un stigas būtu atbrīvoti no sagāztajiem kokiem un krūmiem, kas ugunsgrēka gadījumā liegtu ugunsdzēsības tehnikai brīvi pārvietoties. Meža īpašnieku pienākums ir veikt meža ugunsgrēka vietas uzraudzību pēc meža ugunsgrēka likvidācijas viņa mežā, lai novērstu ugunsgrēka atkārtotu izcelšanos.
Ja meža īpašnieks (valdītājs) apsaimnieko meža platības, kas ir lielākas par 10000 hektāriem, viņa pienākums ir izstrādāt un katru gadu līdz 1.aprīlim aktualizēt meža ugunsdrošības profilaktisko pasākumu plānu, kuru apstiprina VMD.
Meža ugunsdrošības profilaktisko pasākumu plānā iekļauj:
Pirmo meža ugunsgrēku iemesls ik gadu visbiežāk ir vecās zāles dedzināšana mežam piegulošajos laukos un pļavās. Uz lauksaimniecības un citām zemēm ugunsnedrošā perioda noteikumi tieši neattiecas, taču šo zemju īpašniekiem, apsaimniekotājiem, kā arī ik katram jārēķinās, ka kūlas dedzināšana ir kategoriski aizliegta gan minētajā periodā, gan jebkurā citā laikā, atgādina E.Leišavnieks. Ja no ugunskura vai kūlas ugunsgrēka citā teritorijā aizdegas mežs, atbildība par to gulstas uz ugunsnelaimes vaininieka pleciem.
Par kūlas dedzināšanu saskaņā ar Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksu fiziskajām personām ir piemērojams naudas sods no divsimt astoņdesmit līdz septiņsimt eiro. Par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu mežā sods fiziskajām personām ir no trīsdesmit līdz trīssimt piecdesmit eiro, bet juridiskajām - no septiņdesmit līdz septiņsimt eiro. Savukārt par ugunsdrošības prasību pārkāpšanu kopumā fiziskajām personām paredzēts naudas sods no trīsdesmit līdz divsimt astoņdesmit eiro, bet juridiskajām personām — no divsimt astoņdesmit līdz tūkstoš četrsimt eiro. Ja ugunsnelaime izraisījusi smagas sekas vai tā bijusi ļaunprātīga, vainīgajam var tik piemērota kriminālatbildība.
"Talkas rīkošana neatceļ ugunsnedrošajā periodā noteiktos aizliegumus."
Ja meža ugunsgrēks izceļas ugunskura kurināšanas rezultātā, VUGD atgādina: uzreiz mēģiniet to nodzēst, sitot liesmas ar zariem, segu vai kādu citu pieejamu priekšmetu. Uguns jādzēš slīpiem sitieniem izdegušā laukuma virzienā. Ja uguni nodzēst nav iespējams, nekavējoties brīdiniet apkārtējos un ejiet prom no vietas, kur ir uguns, un paglābieties uz ceļa, meža stigas, lauka vai ūdenskrātuves krastā. Dodoties prom no ugunsgrēka vietas, jāvirzās perpendikulāri uguns izplatīšanās virzienam, sekojot iespējamām vēja virziena izmaiņām.
Pamanot, ka mežā izcēlies ugunsgrēks, nekavējoties zvaniet pa tālruni 112! Jo ātrāk notikuma vietā ieradīsies ugunsdzēsēji un uzsāks dzēšanu, jo ātrāk tas tiks likvidēts un degšanas nodarītais postījums būs mazāks.
Ugunsdrošības noteikumi paredz: ikvienas personas pienākums ir nepieļaut ugunsgrēka izcelšanos vai darbības, kas var novest pie ugunsgrēka. Ja izcēlies ugunsgrēks, personai par to ir jāziņo Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam, nosaucot ugunsgrēka izcelšanās vietu, ziņotāja vārdu, uzvārdu un tālruņa numuru, kā arī pieprasīto papildu informāciju par ugunsgrēku.