NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
14. aprīlī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Tava drošība
4
4

Lai vasarā nekostu odi un Lieldienās nebūtu jāmeklē mediķu palīdzība

LV portāla infografika

Ņemot vērā, ka no 1. aprīļa atcelta lielākā daļa Covid-19 dēļ ieviesto ierobežojumu, iedzīvotāji šogad Lieldienas varētu svinēt plašāk un aktīvāk, nekā tas bija iespējams iepriekšējos divos gados. Lai pavasara svētkus nesabojātu dažādi nelaimes gadījumi, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) aicina neaizmirst par drošību svētku un brīvdienu laikā.

Tradīcijas nosaka, ka Lieldienās ir jāšūpojas, lai nekostu odi, taču, lai tas patiešām būtu pozitīvs un jautrs pasākums, jāpārliecinās par šūpoļu atbilstību drošības normām, un īpaša uzmanība jāpievērš bērnu drošībai. Latvijā bērnu traumatisms joprojām ir ļoti augsts, un, kā norāda eksperti, aptuveni 70% no visām traumām varētu arī nenotikt, ja bērniem būtu veltīta atbilstoša uzmanība vai viņi iepriekš tiktu brīdināti, kā rīkoties dažādās nestandarta situācijās.

Kā liecina kampaņas “Pārvērt pārdrošību par drošību!” sagatavošanā veiktās aptaujas dati, 73% vecāku atzinuši, ka viņu bērni guvuši dažādas traumas, savukārt 59% vecāku atzina, ka viņu bērnu piedzīvotās traumas smagums licis vērsties pēc palīdzības tuvākajā traumpunktā.

Bērni nespēj novērtēt, cik drošas ir šūpoles.

Bērni nespēj novērtēt, cik drošas ir šūpoles un šūpošanās, nereti gūstot ne tikai lūzumus, bet arī nopietnas galvas traumas. Tāpēc ir svarīgi, ka vecāki un citi pieaugušie rūpīgi un nepārtraukti pieskata bērnus, lai tie nenokļūtu šūpoļu zonā, negūtu traumas no trieciena un nešūpotos pārāk augstu un pārgalvīgi.

Jāatceras par piesardzību, arī rīkojoties ar grilu vai iekurot ugunskuru. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka dārzu un privātmāju pagalmos grils ir jānovieto uz stabilas virsmas un drošā attālumā no ēkām un žogiem, lai, uzpūšot stiprākam vējam, dzirksteles neizraisītu ugunsgrēku. Grila iededzināšanu nedrīkst uzticēt bērniem, jo pat pieaugušo klātbūtnē to darīt ir bīstami. Tāpat jāatceras, ka atvērta degmaisījuma pudele nedrīkst atrasties bērniem brīvi pieejamā vietā, jo tā iedzeršana var apdraudēt bērna dzīvību.

Kur vērsties pēc palīdzības svētku brīvdienās

Svētkos un brīvdienās visu diennakti mediķa padomus nelielu traumu, pēkšņu saslimšanu vai hronisku slimību saasinājuma gadījumos var saņemt, zvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Steidzamos gadījumos medicīnisku palīdzību var saņemt, pašam dodoties uz ārstniecības iestādi – pie dežūrārsta vai uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu.

NMPD aicina katru iedzīvotāju jau šobrīd noskaidrot tuvākās medicīniskās palīdzības saņemšanas vietas un izvērtēt, kādā veidā un ar kā palīdzību iespējams nokļūt līdz ārstniecības iestādei vienkāršākās, bet steidzamās veselības situācijās.

Informāciju par ārstniecības iestādēm, kurās saņemt medicīnisko palīdzību, var uzzināt Nacionālajā veselības dienestā. Ja Lieldienu svinēšana paredzēta ārpus mājas, jānoskaidro precīza adrese vai vieta, kurp plānots doties, lai dispečeriem labāk izskaidrotu savu atrašanos.

Ja trauma vai pēkšņa saslimšana apdraud dzīvību, neatliekamo medicīnisko palīdzību var izsaukt, zvanot uz ārkārtas tālruni 113.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU