NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Laura Studente
LV portālam
28. oktobrī, 2020
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Veselība
14
14

Apstiprināta ilgtermiņa stratēģija Covid-19 izplatības mazināšanai Latvijā

Publicēts pirms 4 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Valsts kancelejas infografikas fragments

Stabilizēt situāciju un novērst strauju Covid-19 izplatību – to paredz Veselības ministrijas (VM) izstrādātā atjaunotā ilgtermiņa rīcības stratēģija infekcijas izplatības kontrolei un mazināšanai Latvijā. Tā ļauj arī ikvienam iedzīvotājam paredzēt, kādi būs provizoriskie ierobežojumi, mazinoties vai palielinoties saslimušo skaitam. 

īsumā
  • Šobrīd Latvijā ir augsts Covid-19 izplatības risks. To nosaka, izvērtējot gan 14 dienu kumulatīvo saslimšanas rādītāju uz 100 000 iedzīvotājiem, gan pozitīvo testu apjomu pret kopējo veikto testu skaitu.
  • Atjaunotās stratēģijas mērķis – saglabāt pieejamu veselības aprūpi, tostarp plānveida pakalpojumus, nodrošināt ekonomisko aktivitāti, kā arī to, lai bērni var apmeklēt izglītības iestādes klātienē.
  • Visus rekomendētos pasākumus neieviesīs vienlaikus – tas var notikt pakāpeniski un mērķtiecīgi, ņemot vērā konkrēto epidemioloģisko situāciju konkrētajās jomās.

Atjaunoto stratēģiju VM prezentēja Krīzes vadības padomes un Ministru kabineta kopsēdē, un tā sevī ietver turpmāko rīcību gadījumā, ja vīrusa izplatība mazinās vai palielinās, piedāvājot dažādus attīstības scenārijus, piemēram, ja tiek sasniegts ļoti augsts Covid-19 izplatības risks.

Stratēģijā būtisks uzsvars likts uz to, lai saglabātu pieejamu veselības aprūpi, tostarp plānveida pakalpojumus, nodrošinātu ekonomisko aktivitāti, kā arī to, lai bērni var apmeklēt izglītības iestādi klātienē.

Tāpat šī stratēģija ļaus valdībai plānot izmaiņas ar ierobežojumiem saistītajās nozarēs, tostarp izvērtēt nepieciešamos kompensācijas mehānismus. 

Ierobežojumus ieviesīs mērķtiecīgi

Atjaunotā stratēģija sevī ietver kompleksu redzējumu uz ierobežojumiem, kas jāīsteno, iestājoties noteiktai riska kategorijai. Tā izstrādāta, analizējot citu valstu pieredzi, kā arī ņemot vērā Eiropas Komisijas rekomendācijas, epidemioloģiskos riskus un citus aspektus.

VM gan akcentē, ka visi rekomendētie pasākumi nav jāievieš vienlaikus – tas var notikt pakāpeniski un mērķtiecīgi, ņemot vērā konkrēto epidemioloģisko situāciju dažādās jomās.

Slimības izplatībai piemēros četras riska kategorijas:

  • Zaļa jeb zems risks

Pozitīvo testu apjoms pret kopējo veikto testu skaitu nepārsniedz 4%, un 14 dienu kumulatīvais saslimšanas rādītājs (incidence) ir zem 25 uz 100 000 iedzīvotājiem.

  • Dzeltena jeb vidējs risks

Pozitīvo testu apjoms pret kopējo veikto testu skaitu ir 4% vai augstāks, un 14 dienu incidence ir zem 50 uz 100 000 iedzīvotājiem, vai pozitīvo testu apjoms pret kopējo veikto testu skaitu ir zemāks nekā 4%, un 14 dienu incidence ir robežās no 25 līdz 150 uz 100 000 iedzīvotājiem.

  • Oranža jeb augsts risks

Pozitīvo testu apjoms pret kopējo veikto testu skaitu ir 4% vai augstāks, un 14 dienu incidence ir 50 vai vairāk uz 100 000 iedzīvotājiem, vai 14 dienu incidence pārsniedz 150 uz 100 000 iedzīvotājiem.

  • Sarkana jeb ļoti augsts risks

Saslimšanas gadījumu skaits uz 100 000 gadījumiem par 50% pārsniedz vidējo rādītāju ES, un/vai Covid-19 slimnieku skaits, kuriem nepieciešama hospitalizācija, sasniedz 80% no slimnīcu kapacitātes, un/vai mirstība no Covid-19 pārsniedz vidējo rādītāju Eiropas Savienībā.

Valsts kanceleja

Valsts kancelejas sagatavotais vizuālis pdf formātā – Stratēģija Covid-19 pandēmijas ierobežošanai.

Plašāk par ierobežojumiem, kurus varētu piemērot katrai riska pakāpei, var iepazīties šeit.

Latvija sasniegusi oranžo riska grupu

Ņemot vērā rādītājus, Latvijai šobrīd piemērojama oranža jeb augsta riska kategorija, pauda Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

Jau šonedēļ plānots ieviest daļu no oranžajā kategorijā noteiktajiem ierobežojumiem. Piemēram, privātos pasākumos šobrīd nevar pulcēties vairāk par 10 cilvēkiem, savukārt publiskos pasākumos apmeklētāju skaits tiks ierobežots līdz 300. Šis ierobežojums stāsies spēkā jau no piektdienas, 30. oktobra.

Veselības ministre Ilze Viņķele pauda, ka viens no stratēģijas mērķiem ir mazo klašu skolēniem nodrošināt pilnvērtīgu iespēju mācīties klātienē, paredzot neklātienes mācības 7.–12. klašu skolēniem. Tādējādi netiks radīts slogs ģimenēm ar bērniem, kurās vecākiem ir jādodas uz darbu. 

Tāpat plānots strādāt, lai nepalielinātos to saslimušo skaits, kam ir jāārstējas slimnīcā. Pašreiz oranžais gatavības režīms izsludināts arī slimnīcu darbam ar pacientiem, iepriekš pauda Valsts operatīvās medicīniskās komisijas priekšsēdētāja un VM valsts sekretāre Daina Mūrmane-Umbraško. Līdz ar to slimnīcas gatavojas pastiprinātam pacientu pieaugumam, kā arī tiek domāts par reģionālo slimnīcu kapacitātes palielināšanu, veidojot t. s. tranzīta nodaļas, kurās uzturētos pacienti, kuriem ir Covid-19 simptomi.

Ierobežojumu efektu novērosim pēc divām nedēļām

Viņķele pauda, ka efektu no šonedēļ ieviestajiem ierobežojumiem varēs novērot pēc divām trim nedēļām, bet attiecībā uz tiem saslimušajiem, kas ārstējas slimnīcā, šis laiks varētu būt pat ilgāks.

Ja inficēto skaits nemazināsies, valdībai būs jālemj par ārkārtējās situācijas izsludināšanu. Vienlaikus Veselības ministre akcentēja, ka sabiedrība, ievērojot valdības noteiktos ierobežojumus, no šāda scenārija varētu izvairīties.

Labs saturs
14
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI