NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
PAZIŅOJUMS

Valsts augstāko amatpersonu paziņojums par plānu stingrāku ierobežojumu ieviešanai Covid-19 izplatības apturēšanai Atvērt

TĒMAS
19. jūlijā, 2018
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Ģimene
7
7

Izveidota interaktīva spēle bērniem un jauniešiem “Hei, mosties!”

Spēles ekrānšāviņš

Lai veicinātu bērnu, kā arī plašākas sabiedrības izpratni par vardarbību ģimenē, kā to atpazīt un iegūt informāciju par iespējamo rīcību vardarbības gadījumā, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcija (VBTAI) ir izveidojusi interaktīvu spēli “Hei, mosties!”. Ar tās palīdzību iejusties “adataina” pusaudža ikdienā var jebkurš viedtālruņa vai datora lietotājs. Spēle bez maksas ir lejuplādējama “Google Play” un “Apple Store” elektronisko lietotņu veikalos, kā arī ir pieejama VBTAI mājaslapā.

Izglītojošs saturs par ikdienišķām situācijām

Spēles darbība notiek izdomātā vidē – meža pasaulē, kas pielāgota mūsdienu apstākļiem. Spēles galvenie varoņi ir pusaudži, kuru izskats ir līdzīgs ezim.

Uzsākot spēli, spēlētājs izveido savu profilu, piešķir tam noteiktu ārējo izskatu un lietotāja vārdu.  Spēlē ir iepriekš definētas situācijas un secīgas darbības katrai spēlētāja izvēlētajai rīcībai spēles gaitā, nonākot līdz konkrētam situācijas risinājumam, kas var būt gan pozitīvs, gan negatīvs – atkarībā no spēlētāja izvēlētās stratēģijas.

Spēles laikā spēlētājam ir iespēja izspēlēt dažādas lomas, patstāvīgi analizēt situāciju, mācīties identificēt vardarbības pazīmes un riska faktorus, iegūt izglītojošu informāciju un padomus, meklēt risinājumus, piesaistīt resursus vardarbības novēršanai un attīstīt kādas noteiktas prasmes un iemaņas, spēlējot nelielas atmiņu un loģisko domāšanu attīstošas spēles.

Spēles gaitā iegūtos punktus spēlētājs var izmantot, lai iegādātos priekšmetus sava virtuālā mājokļa pilnveidošanai.

Spēles scenārija autore ir Dr. psih. Laura Pirsko.

Māca atpazīt vardarbības pazīmes

Spēle draudzīgā veidā izglīto bērnu jautājumos, kas saistīti ar bērna emocionālo un fizisko drošību ģimenē. Caur ikdienišķām situācijām spēlētājs var attīstīt prasmi atpazīt ģimenes locekļu fiziskās vai emocionālās vardarbības pazīmes, kā arī iegūt informāciju, kur vērsties pēc atbalsta un palīdzības vardarbības gadījumā. Spēle var noderēt arī vecākiem, lai palūkotos no malas arī uz savu rīcību, reakciju dažādās ikdienišķās situācijās.

Pētījumā par Latvijas jauniešu bērnībā gūto nelabvēlīgo pieredzi secināts, ka gandrīz trešā daļa (31,5%) respondentu bērnībā un 16,4% līdz 18 gadu vecumam cietuši saistībā ar emocionālu vai fizisku vardarbību, kuru pret viņiem vērsuši vecāki vai kāds cits mājās dzīvojošs pieaudzis ģimenes loceklis. Vardarbības ģimenē cēloņi ir meklējami gan individuālajā, gan ģimenes, kopienas un valsts līmenī. Bieži vardarbība ģimenē netiek atpazīta, vērojama arī upuru finansiālā atkarība no varmākas, norāda VBTAI.

Spēle izveidota VBTAI Eiropas Sociālā fonda līdzfinansējuma projekta Nr. 9.2.1.3/16/I/001 “Atbalsta sistēmas pilnveide bērniem ar saskarsmes grūtībām, uzvedības traucējumiem un vardarbību ģimenē” ietvaros.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU