Laulības šķiršana, strīdi par saskarsmes tiesību izmantošanu, uzturlīdzekļu piedziņa – tie ir biežākie strīda āboli, kas traucē vecākiem atrisināt savu konfliktu. Bieži vien tā risināšanā tiek iesaistīta tiesa, lai gan problēmu varētu risināt daudz ātrāk un efektīvāk. Ilgstošajā tiesvedībā ļoti cieš bērni. Tāpēc ir nozīmīgi, ka puses izmēģina strīdu risināt ar mediāciju, kas ir īpaša sarunu vešanas tehnika ar mērķi atrisināt konfliktu un uzlabot savstarpējās attiecības ģimenē.
Lielākā daļa ģimenes strīdu nav saistīti ar juridiskiem jautājumiem
Jāatceras, ka zem ārēja konflikta ir slēptas pušu intereses un vajadzības, kas netiek saprastas. Mediācija ir instruments, kas to palīdz noskaidrot, skaidro Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja Kristīne Dārzniece. "Konfliktā puses, atklāti sakot, nedomā par bērna interesēm. Mājās ir kara lauks. To bērns aiznes līdzi uz skolu, nonāk konfrontācijā ar sabiedrību, ģimenes ārsti norāda, ka bērni biežāk slimo," saka Sertificētu mediatoru padomes priekšsēdētāja.
"Bērnam šīs situācijas vienmēr rada ļoti lielu emocionālo slogu," apstiprina Līga Tetere, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktores vietniece. "Ne visos gadījumos tas ir vecāku šķiršanās fakts kā tāds, bet gan vecāku neatrisinātie konflikti, kuri var ilgt gadu garumā. Lēmumi par bērnu dzīvesvietu, aizgādību, saskarsmes tiesībām tiek pārsūdzēti. Rezultātā viens vecāks var pieņemt lēmumu par aizliegšanu otram vecākam piedalīties bērna aprūpē un audzināšanā. Bērns atsvešinās no otra vecāka, viņam tiek liegta iespēja saņemt rūpes un gādību no abiem vecākiem vienlīdzīgi, kas bērnam ir absolūti nepieciešams," norāda VBTAI speciāliste.
|