NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
07. septembrī, 2009
Lasīšanai: 9 minūtes
RUBRIKA: Tuvplānā
TĒMA: Līgumi, dokumenti
2
12
2
12

Cik izmaksās zudušu personas dokumentu atjaunošana?

Publicēts pirms 15 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>

FOTO: Arnis Blumbergs

Ja reizē ar maku vai somu ir pazaudēti vai nozagti dokumenti, šīs raizes pavada arī izdevumi par to izgatavošanu no jauna. Ja garnadzis piesavinājies somu ar pasi, studentu un transporta līdzekļa vadītāja apliecībām, bankas karti, transportlīdzekļa tehnisko pasi un citiem dokumentiem, jauna dokumentu komplekta izgatavošana var izmaksāt vairāk nekā 50 latus.
Pēc dokumentu nozaudēšanas nav ieteicams nokavēt noteikto termiņu saziņai ar attiecīgajām iestādēm par dokumentu atjaunošanu. Piemēram, pieteikums pases atjaunošanai jāuzraksta 30 dienu laikā, citādi var nākties maksāt administratīvo sodu. Turklāt vairāku dokumentu izgatavošanas izmaksas atšķiras atkarībā no tā, vai tie ir nozaudēti vai arī nozagti (ko apliecina iesniegums policijai).

Lai noskaidrotu, kur dokumentu zaudēšanas gadījumā jāvēršas un kādas ir izmaksas jaunu dokumentu izgatavošanai, portāls „LV.LV” aptaujāja iestādes un uzņēmumus, kuru izsniegtie dokumenti dāmu somiņās un kungu portfeļos ir visbiežāk.

Pase

Ja persona pasi ir nozaudējusi vai arī viņai tā nozagta, piecu dienu laikā par šo faktu jāinformē Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP), Valsts policija vai Valsts robežsardze, vai, atrodoties ārvalstī, Latvijas diplomātiskā vai konsulārā pārstāvniecība un 30 dienu laikā no fakta konstatācijas personai jāiesniedz dokumenti jaunas pases izsniegšanai, skaidro Iekšlietu ministrijas pārstāvis Andrejs Rjabcevs.

Valsts nodeva par pases atkārtotu izsniegšanu 20 dienās ir Ls 20 (pastāv arī atlaides noteiktām personu grupām, piemēram, pensionāriem) neatkarīgi no tās zaudēšanas veida. Taču svarīgs nosacījums – ja pase ir nozaudētā tā turētāja nolaidības dēļ, tas ir administratīvais pārkāpums, ko skata attiecīgās pašvaldības Administratīvo pārkāpumu komisija, un par to var uzlikt sodu līdz 25 latiem.

Kad persona policijā, PMLP vai Valsts robežsardzē ir paziņojusi par pases nozagšanu vai nozaudēšanu, tiek apturēts tās derīgums un pase ierakstīta Iekšlietu ministrijas uzturētajā Nederīgo dokumentu reģistrā. „Cilvēki dažkārt jautā, kāpēc, ja pazaudē transportlīdzekļa vadītāja apliecību un ieraksta to šajā reģistrā, vēlāk, to atrodot var atjaunot derīgumu, bet pasēm nevar. Tiklīdz pase reģistrēta šajā reģistrā, personai tā jāizgatavo no jauna,” skaidro A. Rjabcevs. Viņš norāda, ka to nosaka drošības apsvērumi. Tālab Iekšlietu ministrijas pārstāvis iesaka atbildīgi izturēties pret personu apliecinošiem dokumentiem, lai “nav tā, ka pēc pases zādzības vai pazušanas fakta pieteikšanas persona pēc 15 minūtēm to atrod, piemēram, galda atvilktnē. Tāpēc, pirms pieteikt nozaudēšanu, par šo faktu ir jāpārliecinās”.

Ja uz ielas vai kur citur tiek atrast kādas citas personas pase, tā jānodod PMLP teritoriālajā nodaļā, policijā vai Valsts robežsardzes posteņos.

Transportlīdzekļa vadītāja apliecība

Ja ir nozagta vai nozaudēta vadītāja apliecība, jādodas uz Ceļu satiksmes drošības direkciju (CSDD), līdzi ņemot pasi, derīgu medicīnisko izziņu un pakalpojumu apmaksas kvīti. Lai izgatavotu jaunu apliecību, tās nozaudēšanas gadījumā ir jāmaksā Ls 27,50, nozagšanas – Ls 15,50. Lai pierādītu zādzības faktu, nepieciešams zādzību pieteikt policijā un CSDD jāuzrāda attiecīga policijas izziņa.

Atšķirībā no pasēm nav noteikts laika periods, kurā pēc zādzības vai nozaudēšanas tās ir jāatjauno. Vienīgais ierobežojums - persona bez transportlīdzekļa vadītāja apliecības nevar vadīt auto. Jaunu apliecību izgatavo turpat uz vietas CSDD nodaļā, izgatavošanas ilgums atkarīgs no cilvēku rindas.

Ja transportlīdzekļa vadītāja apliecība jau pēc tās ierakstīšanas Nederīgo dokumentu reģistrā tiek atrasta, personai jāvēršas policijas iecirknī un jāraksta iesniegums ar lūgumu to no jauna aktivizēt. Tādā gadījumā no jauna izgatavot to nebūs nepieciešams.

Ja atrasta transportlīdzekļa numura zīme, transportlīdzekļa reģistrācijas apliecība, vadītāja apliecība vai cits CSDD izsniegts dokuments, atradējam tie jānogādā jebkurā CSDD nodaļā. CSDD darbinieki informēs personu, kurai attiecīgais dokuments vai numura zīme pieder, un persona zudušo mantu varēs saņemt CSDD. 

Bankas karte

Ja ir pazudusi vai nozagta bankas karte, cilvēkam jāreaģē visoperatīvāk. Bankas klientam nekavējoties ir jāsazinās ar savu banku un jāinformē par notikušo (piemēram, „Latvijas Krājbanka” – 67092020 (visu diennakti), „Swedbank” – Norēķinu karšu nodaļa 67444544 vai 67444543, SEB bankas bezmaksas informatīvais tālrunis 80008009 (darbdienās no plkst. 7.00 līdz 21.00), “Parex banka” – 67010000 (visu diennakti)) vai „First Data Latvia” (diennakts tālrunis 67092555), kas veic vairāku banku izsniegto maksājumu karšu darījumu apstrādi.

„Ir svarīgi par kartes nozaudēšanas faktu ziņot maksimāli operatīvi, lai izvairītos no nesankcionētas maksājumu kartes lietošanas bankomātos vai tirdzniecības un pakalpojumu sniegšanas vietās, kā arī interneta veikalos,” uzsver Agnese Gribuste, SEB bankas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja.

"Ja pase ir nozaudēta tā turētāja nolaidības dēļ, tas ir administratīvais pārkāpums."

Atsevišķām bankām ir prasība pēc kartes bloķēšanas 10 kalendāro dienu laikā ierasties bankā, lai veiktu kartes slēgšanu vai noslēgtu līgumu par jaunas kartes izgatavošanu. Kartes atjaunošana ir maksas pakalpojums, kas atkarīgs no katras bankas izcenojuma.

E-talons

Ja cilvēks ir nozaudējis vai viņam ir nozagts personalizētais e-talons braukšanai Rīgas sabiedriskajā transportā, viņam jādodas uz kādu no „Rīgas satiksmes” klientu centriem un jāraksta attiecīgs iesniegums. Par 2 latiem (neatkarīgi no e-talona zaudēšanas veida) tiks izgatavots jauns e-talons. Tā kā dati elektroniskajā sistēmā tiek saglabāti, jaunajā biļetē iespējams pārcelt iepriekšējā e-talonā apmaksāto, bet vēl neizmantoto braucienu skaitu, informē RP SIA „Rīgas satiksme” Komunikācijas daļas vadītāja Iluta Bērziņa.

Studentu apliecība

Latvijas lielākās augstskolas – Latvijas Universitātes – Studentu servisā informē, ka studentu apliecības atjaunošana maksā 5 latus. Ar līdzīgu summu jārēķinās arī, vēloties atjaunot ISIC studentu karti. Tie ir 4-5,38 lati, atkarībā no vietas, kur karte tiek izgatavota. Tā kā iepriekšējā apliecība tiek anulēta, tiek izgatavota jauna karte ar jaunu kartes numuru, stāsta ISIC biroja darbiniece. 

Mobilā telefona karte

Viena no zagļu iekārotākajām mantām ir mobilie tālruņi. Ja ir nozagts vai pazaudēts mobilais telefons ar „Tele2” SIM karti, nekavējoties ir jāzvana uz numuru 600 vai 29560600 un jānoslēdz izejošie un ienākošie zvani (obligāti jānosauc līgumā norādītā parole). Lai saglabātu esošo tālruņa numuru, jebkurā „Tele2” klientu apkalpošanas centrā iespējams veikt SIM kartes maiņu. Maksa par pakalpojumu – 4,84 lati. „Tele2” arī brīdina: ja tuvākajā laikā karti nelietosiet, tad ziņojiet par to, zvanot uz tālruni 67060707. Pretējā gadījumā abonēšanas vai ikmēneša maksa tiks pieprasīta arī turpmāk.

Tālruņa aparāta un LMT SIM kartes zādzības vai nozaudēšanas gadījumā jāinformē LMT, zvanot pa diennakts bezmaksas informatīvo tālruni 80000076, vai personīgi jāierodas kādā no Abonentu apkalpošanas centriem. Tiks piedāvāta iespēja slēgt tikai SIM karti vai arī SIM karti un tālruņa aparātu, lai to nevarētu izmantot Latvijas mobilo sakaru operatoru tīklos. LMT preses sekretāre Elīna Lidere skaidro, ka numura īpašniekam trīs darbdienu laikā ir jāierodas LMT Abonentu apkalpošanas centrā vai pie LMT dīlera un jāuzraksta iesniegums, kurā var norādīt, ka vēlas jaunu SIM karti, saglabājot veco tālruņa numuru. Jaunas SIM kartes cena neatkarīgi no tā, vai tālrunis ir nozaudēts vai nozagts, ir 3,63 lati.

"Par jaunas transporta līdzekļa vadītāja apliecības izgatavošanu tās nozaudēšanas gadījumā jāmaksā Ls 27,50, nozagšanas – Ls 15,50."

Ja mobilais tālrunis ir nozagts vai pazaudēts “Bite” klientam, viņam jāzvana uz Klientu apkalpošanas centra tālruni 1601 vai 80001601. Ja pa tālruni paziņo par pazaudētu SIM karti, šī karte tiek uzreiz bloķēta. Taču ir nepieciešams arī rakstisks iesniegums, kurš jāiesniedz “Bites” biznesa partneru salonā. Ja SIM karte atrodas, jādodas uz „Bites” biznesa partneru salonu ar rakstisku iesniegumu par tālruņa pieslēgšanu. Ja tā netiek atrasta, var izņemt jaunu SIM karti ar to pašu numuru. Jāņem līdzi personu apliecinošs dokuments.

Automašīnas numura zīme

Atrasto un pazaudēto mantu vidū nereti ir arī automašīnu numura zīmes. Ja numura zīme ir nozagta (nepieciešama izziņa no policijas), piesakot jaunu, būs jāmaksā tikai par numura zīmi Ls 19,59 un reģistrācijas izdevumi. Ja tā nozaudēta, piemēram, palu laikā, kas šovasar negaidīti pārsteidza rīdziniekus, jāmaksā dubultā – tātad, 39,18 latu.

CSDD pārstāvji skaidro – ja ir nozagta vai nozaudēta tikai viena automašīnas numura zīme, numura salīdzināšana (kas maksā Ls 2,57) nav vajadzīga, bet otru numuru var nodot. Ja ir nozaudēti abi transportlīdzekļa numuri, numuru salīdzināšana ir nepieciešama.

Ja pazudusi viena transportlīdzekļa numura zīme, to var atjaunot jebkurš, ja abas – tikai īpašnieks vai viņa pilnvarota persona. Personas, kurām automašīnu rotāja īpašā numura zīme ar speciāli izvēlētu burtu vai ciparu kombināciju, pēc tās nozaudēšanas tieši tādu numura zīmi saņemt no jauna vairs nevar. 

Tehniskā pase

Nereti cilvēki makā vai somā glabā arī transportlīdzekļa tehnisko pasi. Ja tā tiek nozagta, atjaunošana maksā Ls 5,40, ja pazaudēta, – 10, 80 latu.

Labs saturs
12
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI