TĒMA: Nodokļi

Par vienīgā īpašuma pārdošanas ienākuma ieguldīšanu funkcionāli līdzīgā īpašumā

J
jautā:
19. novembrī, 2015
Dmitrijs Gudkovs

Labdien, vēlējos pārdot dzīvokli, ko man uzdāvināja māte. Uz iegūto naudu nopirkt dzīvokli mātei un uz atlikušās summas sākt celt māju uz zemes, kas pieder sievai. Šajā gadījumā man būs jāmaksā ienākuma nodoklis? Paldies.

A
atbild:
23. novembrī, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” noteikts nodokļa atbrīvojums ienākumam no kapitāla pieauguma, ja pārdod vienīgo īpašumu un to iegulda funkcionāli līdzīgā īpašumā gadu pēc vai gadu pirms vienīgā īpašuma pārdošanas.

Ienākumam, kurš no jauna tiek ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā, jābūt ne mazākam kā starpībai starp nekustamā īpašuma atsavināšanas cenu un tā iegādes vērtību. Ja no jauna tiek ieguldīts mazāks ienākums par noteikto, tad starpība, kas veidojas, no nekustamā īpašuma atsavināšanas cenas atņemot tā iegādes vērtību un ieguldīto ienākumu, ir uzskatāma par ienākumu no kapitāla pieauguma un ir apliekama ar nodokli – 15%.

Likums paredz ieguldījumu vienā īpašumā – funkcionāli līdzīgā, nevis iespēju saņemt atbrīvojumu no nodokļa pārējai ienākuma summai no pārdotā vienīgā īpašuma, to ieguldot vēl kādā īpašumā.

Par kapitāla nodokļa piemērošanu konkrētā situācijā ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā.