Tiesības saņemt maternitātes pabalstu ir sociāli apdrošinātām personām

J
jautā:
28. augustā, 2015
Sabīne

Labdien! Gaidu bērniņu, bet darba devējs nemaksā valsts soc. apdrošināšanas iemaksas, tāpēc, lai varētu saņemt maternitātes pabalstu, vēlos pievienoties VSAOI pati. Kā to izdarīt - kādi dokumenti un kur jāiesniedz, kur jāpārskaita nauda utt.?

A
atbild:
16. septembrī, 2015

Jautājumā sniegtā informācija ir ļoti nepilnīga, bet no esošā izriet, ka Jūs esat sociāli apdrošināta persona, atrodaties darba attiecībās, tātad darba devējs maksā algu, bet netiek nomaksāts sociālais nodoklis. Maternitātes pabalstu rēķinās no algām, kas redzamas VSAA datubāzē arī tad, ja netiek nomaksāts sociālais nodoklis. Galvenais nosacījums šai gadījumā – darba devējs ir uzrādījis, ka ir darba attiecībās un tiek maksāta alga.

Portālā Latvija.lv e-pakalpojumā, autorizējoties ar savu internetbanku, Jūs varat redzēt iemaksas, kuras par Jums ir veicis Jūsu darba devējs.

Brīvprātīgi valsts sociālajai apdrošināšanai pievienoties, lai saņemtu maternitāti, Jūs varat tikai tad, ja esat kā pašnodarbinātā laulātais, mikrouzņēmuma darbinieks, persona vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamajā vecumā, ir izdienas pensija. To nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.976 „Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai”.

Tiesības saņemt maternitātes pabalstu ir sievietei, kura saskaņā ar likumu 'Par valsts sociālo apdrošināšanu' ir sociāli apdrošināta persona:

  • darba ņēmēja (t.sk. mikrouzņēmuma darbinieks),
  • pašnodarbinātā un faktiski veic sociālās apdrošināšanas iemaksas,
  • pašnodarbinātā laulātā, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai,
  • mikrouzņēmuma darbiniece, kura brīvprātīgi pievienojusies sociālajai apdrošināšanai.

Tiesības uz maternitātes pabalstu Jums tiek noteiktas uz apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienu – grūtniecības darba nespējas lapas „B” pirmo dienu. Tā jāiesniedz VSAA.

Maternitātes pabalstu piešķir 80% apmērā no pabalsta saņēmēja vidējās apdrošināšanas iemaksu algas.