Maldība, viltus un spaidi

J
jautā:
02. martā, 2015
Baiba

Cik būtiski ir līgumā ietvert norādi, ka puses paraksta to bez maldiem, spaidiem vai viltus, ja maldība pēc būtības paredz to, ka puse ir sapratusi kaut ko ne tā, kā tas ir īstenībā? Respektīvi vai, ieliekot šādu atsauci, pēc tam apstrīdēt līgumu uz maldības pamata vairs nevar?

A
atbild:
20. martā, 2015

Šādu frāzi varat līguma nerakstīt, ja uzskatāt to par liekvārdību, taču frāzes vai vārdu esamība vai neesamība Jūs neatbrīvos no atbildības, ja būsiet rīkojusies ar viltu vai maldinājusi otru līgumslēdzēju pusi par saistībām un/vai tiesībām.

Civillikuma 1440.pants nosaka, ka - lai tiesisks darījums būtu spēkā, nepietiek ar to vien, ka tā dalībnieki izteic savu gribu, bet ir vēl vajadzīgs, lai šī griba būtu radusies brīvi - bez maldības, viltus vai spaidiem. Savukārt par maldību – faktisku vai tiesisku – un sekām, kādas var celties no tām, lūdzam iepazīties ar Civillikumā noteikto (1441.pants un turpmākie).