TĒMA: Nodokļi

Par kapitāla nodokli un nekustamā īpašuma dāvinājumu tuvam radiniekam

J
jautā:
12. februārī, 2015
Līga

Labdien! Gribam pārdot 4,5 ha mežu ar visu zemi, ko kopā ar bērniem pēc vīra nāves mantojām 2006.gadā. Kādi nodokļi mums būs jāmaksā? 2006.g. mantojām arī māju, kurā visi dzīvojam un kurā man, dēlam un meitai katram pieder 1/3 domājamā daļa. Dēls savu daļu grib dāvināt māsai. Vai viņai pēc dāvinājuma saņemšanas būs jāmaksā nodoklis?

A
atbild:
16. februārī, 2015
Lidija Dārziņa
LV portāls

Maksājumi, par kuriem jautājat, noteikti likumā „Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”.

No meža un zemes pārdošanas ienākuma jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis -15%. Apliekamo ienākumu nosaka, no pārdošanas cenas atņemot nekustamā īpašuma iegādes vērtību. Mantotam īpašumam iegādes vērtība ir mantojuma masā norādītā.

Savukārt attiecībā uz dāvanām likums paredz, ka ar nodokli netiek aplikti ienākumi - dāvanas no fiziskajām personām, ar kuriem ir radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē.

Tātad, ja dāvināts māsai, nodoklis nav jāmaksā. Taču, ja dāvinājuma vērtība pārsniedz  gadam noteikto neapliekamā minimuma apmēru (2015.gadā – 4000 eiro), tad māsai nākamgad Valsts ieņēmumu dienestā ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija par 2015.gadu.