E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 5300
Lasīšanai: 3 minūtes

Alkohola reibumā esoša darbinieka atstādināšana no darba

Publicēts pirms 10 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
29. septembrī, 2014
Aija

Sveicināti! Lūdzu paskaidrot. Vai veikala vadītājs ir tiesīgs neatstādināt uz vietas pārdevēju no darba, konstatējot to, ka pārdevējs atrodas darbavietā alkohola reibumā, un atstāt pārdevēju, strādājot vienu pašu visā veikalā? Ierosinot dienesta pārbaudi ar darbinieka atlaišanu pēc inventarizācijas, kura notiks ne ātrāk kā pēc 2-3 nedēļām, jo darbinieks atrodas uz slimības lapas. Vai inventarizācijai nebija jānotiek nākamajā darba dienā pēc pārkāpuma fiksēšanas? Un cik saistoši šim darbiniekam būtu inventarizācijas rezultāti? Paldies.

A
atbild:
06. oktobrī, 2014
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Konsultatīvā centra vadītāja

Tā kā jautājums formulēts ļoti neskaidri, tādējādi parādās ļoti plašas faktu interpretācijas iespējas. Tādējādi atbilde sagatavota par vispārīgo konkrēto jautājumu tiesisko regulējumu. 

Par atstādināšanu  

Saskaņā ar Darba likuma 58.panta otro daļu darba devējam ir pienākums atstādināt darbinieku no darba, ja normatīvajos aktos noteiktajos gadījumos to pieprasa attiecīgi pilnvarota valsts institūcija. Darba devējam ir tiesības atstādināt darbinieku no darba, ja darbinieks, veicot darbu, atrodas alkohola reibuma stāvoklī, kā arī citos gadījumos, kad darbinieka neatstādināšana no darba var kaitēt viņa paša vai trešo personu drošībai un veselībai, kā arī darba devēja vai trešo personu pamatotām interesēm.

Darba devējam ir pienākums konstatēt minētos faktus, piemēram, darbinieka atrašanos alkohola reibuma stāvoklī. Ja darbinieks no darba tiks atstādināts nepamatoti, darba devējam būs jāizmaksā darbiniekam vidējā izpeļņa par visu darba piespiedu kavējuma laiku, kā arī jāatlīdzina ar atstādināšanu radušies zaudējumi. 

Par inventarizāciju  

Inventarizācijas norises kārtība ir noteikta 21.10.2003. Ministru kabineta noteikumos Nr.585 „Noteikumi par grāmatvedības kārtošanu un organizāciju”. Saskaņā ar minēto noteikumu 53.punktu inventarizāciju veic tās personas klātbūtnē, kas atbild par materiālajām vērtībām. Tomēr ārkārtas gadījumos, ja atbildīgās personas klātbūtne nav iespējama, piemēram, slimības dēļ, uzņēmuma vadītājs var veikt inventarizāciju bez atbildīgās personas klātbūtnes. Ar inventarizācijas rezultātiem atbildīgā persona ir jāiepazīstina, un viņai ir tiesības apstrīdēt inventarizācijas rezultātus.       

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 17 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas