Kā pierādīt, ka dzīvo Latvijā pastāvīgi

J
jautā:
09. augustā, 2014
zanna

Es vēlos iegūt pilsonību. Ir pabeigta vairāk nekā puse pamatizglītības latviešu valodā. Uzzināju, ka vajag pierādījumus, ka esmu dzīvojusi Latvijā pēdējos 5 gadus. 3 gadus varu pierādīt, divus nevaru, bet šādas izziņas arī man nevar būt, - izziņu no darba devēja par nodarbinātību; dokumentu par pabalsta saņemšanu; izziņu no mācību iestādes; pašvaldības amatpersonas apliecinājumu par to, ka persona dzīvo attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā; dokumentus, kas pierāda, ka persona noteiktajā laika posmā veikusi saimnieciskas vai finansiālas darbības Latvijas teritorijā. No Latvijas esmu izbraukusi divas reizes uz divām nedēļām ceļojumos. Kā lai pierāda, ka dzīvoju Latvijā?

A
atbild:
01. septembrī, 2014
Edīte Brikmane
LV portāls

Pilsonības likuma 12.panta pirmajā daļā uzskaitītas prasības personai, kura vēlas tikt uzņemta Latvijas pilsonībā. Tostarp 12.panta pirmās daļas 1.punktā noteikts, ka Latvijas pilsonībā var uzņemt vienīgi personu, kurai naturalizācijas iesnieguma iesniegšanas dienā pastāvīgā dzīvesvieta ne mazāk kā pēdējos piecus gadus ir bijusi Latvijā, no kuriem kopumā pieļaujams gada pārtraukums, kas nevar būt pēdējā gadā pirms naturalizācijas iesnieguma iesniegšanas dienas.

Ministru kabineta 2013.gada 24.septembra noteikumu Nr.974 "Kārtība, kādā personu reģistrē par Latvijas pilsoni" 17.2.punkts paredz, lai apliecinātu, ka pastāvīgi dzīvojat Latvijā, jāuzrāda viens no šādiem dokumentiem:

  • izziņu no darba devēja par nodarbinātību;
  • dokumentu par pabalsta saņemšanu;
  • izziņu no izglītības iestādes;
  • pašvaldības amatpersonas apliecinājumu par to, ka persona dzīvo attiecīgās pašvaldības administratīvajā teritorijā;
  • dokumentus, kas pierāda, ka persona noteiktajā laikposmā veikusi saimnieciskas vai finansiālas darbības Latvijas teritorijā;
  • citu dokumentu, kas apliecina personas pastāvīgo dzīvesvietu Latvijā.

Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs norāda, ka dzīvesvietu Latvijā var pierādīt arī, iesniedzot:

  • internetbankas izdruku, kurā redzams, ka persona veikusi finansiālas darbības Latvijā (iepirkumi, naudas izņemšana);
  • izziņu par bezdarbnieka statusu;
  • izziņu par ārsta apmeklējumu;
  • jebkādus dokumentus, kas pierāda, ka ir veiktas saimnieciskas vai finansiālas darbības Latvijā (maksājuma uzdevumi, līgumi, kvītis u.tml.).