Labdien. Man ir bērns no iepriekšējām attiecībām, bērnam ir viņa bioloģiskā tēva uzvārds. Esmu precējusies un man ir mana vīra uzvārds. Par cik ir izveidojusies tāda situācija, ka bērna bioloģiskais tēvs gadiem ilgi nav sazinājies ar bērnu un nav iesaistījies audzināšanā, vēlos, lai manam bērnam ir mans jaunais, pēc laulībām iegūtais uzvārds. Kā man vajadzētu rīkoties šajā situācijā? Cik saprotu, ir nepieciešams iesniegums par uzvārda maiņu. Kādam šim iesniegumam ir jāizskatās? Kādi dokumenti vēl ir nepieciešami? Cik ilgu laiku šis process varētu ilgt un vai tas iet caur tiesu?
Ministru kabineta 2013.gada 3.septembra noteikumu Nr.761 „Noteikumi par civilstāvokļa aktu reģistriem” 134.7.punkts noteic, ka bērnam maina uzvārdu uz tēva vai mātes uzvārdu pēc vecāku laulības noslēgšanas; vecāku laulības šķiršanas; tēva vai mātes laulības noslēgšanas. Tas nozīmē, ka šajā situācijā bērnam var mainīt uzvārdu uz tādu, ko māte ieguvusi, noslēdzot laulību.
Lai bērnam nomainītu uzvārdu, ir jāvēršas jebkurā dzimtsarakstu nodaļā, jāiesniedz iesniegums un jāsaņem dzimtsarakstu nodaļas pozitīvs atzinums. Dzimtsarakstu nodaļā ir jāuzrāda personu apliecinošs dokuments un bērna dzimšanas apliecība. Šajā gadījumā ir nepieciešama arī otra vecāka atļauja bērna uzvārda nomaiņai.
Iesniegumam nav noteikta konkrēta forma, tādēļ var iesniegt iesniegumu, kādu izmanto lietišķajā sarakstē, paužot lūgumu nomainīt bērna uzvārdu un sniedzot pamatojumu, kādēļ vēlaties bērnam nomainīt uzvārdu.
Uzvārda nomaiņai bērnam nepieciešamo atzinumu dzimtsarakstu nodaļa izsniedz viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas dienas. Ja dzimtsarakstu nodaļas atzinums ir pozitīvs, tad bērnam izsniedz jaunu dzimšanas apliecību. Valsts nodeva par uzvārda maiņu ir 7 eiro.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!