Kā rīkoties situācijā, kurā mājas pārvaldnieks nepilda savus pienākumus? Kopš februāra vidus esmu kļuvusi par dzīvokļa īpašnieci un uzreiz informēju mājas pārvaldnieku, ka nepieciešams noslēgt apsaimniekošanas līgumu. Pārvaldnieks klaji ignorē manus telefona zvanus un e-pastu. Tiešām nav neviena, kas soda vai kontrolē šādu mājas pārvaldnieku?
Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 10. panta otrā daļa paredz, ka dzīvokļu īpašnieki pārvaldīšanas līgumu slēdz saskaņā ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu, kas pieņemts Dzīvokļa īpašuma likumā noteiktajā kārtībā. Šāds pārvaldīšanas līgums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam.
No minētā likuma regulējuma izriet, ka obligāts priekšnosacījums pārvaldīšanas līguma noslēgšanai ir tieši dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums. Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums un no tā izrietošais pārvaldīšanas līgums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam neatkarīgi no tā, vai konkrētais dzīvokļa īpašnieks ir piedalījies dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma pieņemšanā un ir personīgi parakstījis pārvaldīšanas līgumu.
Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta trešā daļa dzīvokļa īpašuma atsavināšanas gadījumā uzliek par pienākumu darījuma dalībniekiem nekavējoties rakstveidā paziņot pārvaldniekam par dzīvokļa īpašnieka maiņu. Dzīvokļa īpašuma ieguvējam turklāt pēc darījuma noslēgšanas ir pienākums iesniegt īpašuma tiesības apliecinošu dokumentu pārvaldniekam vai personai, kas kārto mājas lietu. Tajā pašā laikā likums nenoteic obligātu pienākumu dzīvokļa īpašuma ieguvējam noteiktā laikā noslēgt ar pārvaldnieku pārvaldīšanas līgumu un tas ieguvējam kļūst saistošs arī bez īpašas pievienošanās šim līgumam.
Pārvaldnieka uzdevums ir uz pārvaldīšanas līguma pamata veikt tam uzdotās pārvaldīšanas darbības. Labā prakse, protams, prasītu pārvaldniekam būt atsaucīgam un pieklājīgam, kas ietvertu arī savlaicīgu atbildēšanu uz e-pastiem, telefona zvaniem u. tml. Ievērojot visu iepriekš minēto un balstoties uz jūsu sniegto informāciju, pārvaldnieka rīcībā pirmšķietami nav saskatāmas pazīmes, ka viņš šajā gadījumā būtu pārkāpis likumu.
Pārvaldnieks, tāpat kā jebkurš tiesību subjekts, atbild par savu rīcību likumā noteiktajā kārtībā. Tātad, konstatējot pārkāpumu, pārvaldnieks var tikt sodīts (administratīvi vai krimināltiesiski), pret pārvaldnieku var tikt vērsti arī civiltiesiski prasījumi. Visbeidzot, ja pārvaldnieka darbība jebkāda iemesla dēļ dzīvokļu īpašniekus neapmierina, tad dzīvokļu īpašnieku kopība var jebkurā laikā lemt par šī pārvaldnieka atcelšanu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!