Labdien! Sakiet, lūdzu, ārzemniekam, kuram ir izsniegta TUA un Latvijā ir arī darba stāžs, kādas ir tiesības uz pabalstiem un atvieglojumiem invaliditātes piešķiršanas gadījumā? Kādi invalīdam labvēlīgi izņēmumi, izņemot Valsts sociālo pabalstu likuma 4. panta pirmo un otro daļu, ir iespējami?
Katrā no Eiropas Savienības dalībvalstīm pastāv atšķirīga nacionālā invaliditātes noteikšanas sistēma, atšķirīgi normatīvie akti un kārtība attiecībā uz nosacījumiem, kuras personas ir tiesīgas uz invaliditātes ekspertīzi attiecīgajā dalībvalstī. Invaliditātes noteikšanu Latvijā reglamentē Invaliditātes likums un Ministru kabineta 2014. gada 23. decembra noteikumi Nr. 805 “Prognozējamas invaliditātes, invaliditātes un darbspēju zaudējuma noteikšanas un invaliditāti apliecinoša dokumenta izsniegšanas noteikumi”. Savukārt invaliditātes ekspertīzi veic Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisija (turpmāk – Valsts komisija).
Invaliditātes likuma 7. panta otrā daļa nosaka, kādos gadījumos personai, kurai ir termiņuzturēšanās atļauja, ir tiesības uz invaliditātes ekspertīzi Latvijā. Proti, personai, kurai izsniegta termiņuzturēšanās atļauja Latvijas Republikā, ir tiesības uz invaliditātes ekspertīzi, ja:
Ja personai ar termiņuzturēšanās atļauju Latvijā ir uzkrāts darba stāžs, kas dos tiesības uz kādu no sociālās apdrošināšanas maksājumiem (Valsts komisija to noskaidros Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā pirms invaliditātes ekspertīzes uzsākšanas), tad šādai personai ir tiesības uz invaliditātes ekspertīzi Latvijā.
Invaliditātes statuss personai dod tiesības uz invaliditātes pensiju, ja tai ir uzkrāts minimālais apdrošināšanas stāžs – vismaz trīs gadi. Turklāt, ja personai ar termiņuzturēšanās atļauju tiks noteikts invaliditātes statuss Latvijā, tai ir tiesības uz asistenta pakalpojumu un braukšanas maksas atvieglojumiem sabiedriskajā transportā (I un II invaliditātes grupas gadījumā), jo šo atvieglojumu pamatā ir piederība noteiktai invaliditātes grupai, nevis uzturēšanās atļaujas veidam kā tādam.
Personām ar termiņuzturēšanās atļauju nav tiesību uz Valsts sociālo pabalstu likumā minētajiem pabalstiem (izņemot 4. panta otrajā daļā norādītos gadījumus), kā arī Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā minētajiem sociālajiem pakalpojumiem personām ar invaliditāti (izņemot, ja persona pieprasa minētos pakalpojumus tieši attiecīgajam pakalpojuma sniedzējam un pilnībā tos apmaksā atbilstoši Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 3. panta sestajā daļā noteiktajam).
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!