E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35970
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
3
3

Lai pieprasītu izmaksāt neatņemamo daļu no mantojuma, jāizteic griba mantot

J
jautā:
01. aprīlī, 2025
Ilze

Labdien! 2025. gadā man stājās spēkā mantojuma tiesības (testaments) uz mirušās mātes dzīvokli. Īpašumu uzreiz pārdevu. Uz neatraidāmo mantojuma daļu notāra izsludinātajā termiņā māsa nepieteicās. 
Mani jautājumi: 
1. Vai un kādā termiņā māsa var pieprasīt viņai izmaksāt kompensāciju? 
2. No kādas summas un cik liela kompensācija jāizmaksā? 
Dzīvoklis bija sliktā stāvoklī, ar apgrūtinājumiem (iemītnieki, parādi). Mantojumu pieņemot, pati noteicu īpašuma vērtību 10 000 eiro, kadastra vērtība ir 8000 eiro. Izdevās pārdot par 15 000 eiro, no šīs summas man vēl jāsamaksā nodokļi valstij. Jāpiebilst, ka māsa vismaz 20 gadu nav maksājusi rēķinus par komunālajiem pakalpojumiem, tos no savas pensijas sedza māte, bet es to nevaru pierādīt, jo apsaimniekošanas līgums bija uz māsas vārda. 

A
atbild:
11. aprīlī, 2025
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Atbilstoši Civillikumam neatņemamās daļas tiesīgie ir laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie.  Konkrētajā gadījumā jūsu māsa arī ir uzskatāma par neatņemamās daļas tiesīgo. Neatņemamās daļas tiesīgajiem ir tikai prasījuma tiesība uz neatņemamās daļas izdošanu naudā (788. pants). Tiesība uz neatņemamo daļu ir mantojama un tālāk nododama tiesība. Neatņemamās daļas tiesīgajam jāpiesaka sava tiesība uz neatņemamo daļu līdz uzaicinājumā noliktajam termiņam. Ja līdz šā termiņa notecējumam viņš savu tiesību nepiesaka, tad atzīstams, ka viņš no tās atteicies.   

Līdz ar to konkrētajā situācijā būtu jānoskaidro, vai māsa bija informēta par mātes mantojuma atklāšanos. Proti, ja māsa par mantojuma atklāšanos bija informēta, bet uz to nepieteicās, tad tiek pieņemts, ka viņa no mantojuma atteicās, tādējādi nebūtu pamata izprasīt neatņemamo daļu.  

Turpretī, ja māsa nebija informēta par mantojuma atklāšanos, Civillikuma 667. pants paredz iespēju celt tiesā mantojuma prasību ar mērķi saņemt sev pienākošos mantojumu vai tā daļu. Mantojuma prasības celšanai tiesā ir piecu gadu noilguma termiņš, skaitot no dienas, kad radušās tiesības šo prasību celt. Tikai tad, ja nav konstatēta personas vaina nezināšanā par savām tiesībām celt mantojuma prasību, noilguma termiņu aprēķina nevis no dienas, kad radušās tiesības šo prasību celt, bet no tās dienas, kad kļuvis zināms par šīm tiesībām (Civillikuma 686. pants).  

Saskaņā ar Civillikuma 425. pantu neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais manto pēc likuma. Šo daļu noteic pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāds bijis testatora nāves dienā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 190 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas