E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35752
Lasīšanai: 2 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Ja vecāks nepilda vienošanos par uzturlīdzekļiem, kas noslēgta notariāla akta veidā

J
jautā:
11. martā, 2025
Zane

Labdien! Ar bērna tēvu ir noslēgts notariāls akts par uzturlīdzekļu summu. Nu jau četrus mēnešus uzturlīdzekļi netiek maksāti pilnā apmērā, sāk iekrāties parāds. Esmu vairākas reizes atgādinājusi par sevi, un visu laiku ir solījumi, ka drīz norēķināsies, bet laiks iet un parāds aug. Kā man pareizi rīkoties? Parāds, iespējams, turpinās augt, vai kādā brīdī vienkārši par to tiks aizmirsts. Vēl man ir jautājums: ja lieta nonāk pie ZTI, tad no bērna tēva ietur parāda summu, bet paralēli taču viņam jāturpina maksāt ikmēneša alimentus, vai ne? Paldies. 

A
atbild:
10. aprīlī, 2025
Santa Galiņa
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Ja vienošanās par uzturlīdzekļu izmaksu tika parakstīta kā notariālais akts, kas izpildāms tiesas sprieduma izpildes kārtībā saskaņā ar Notariāta likuma Dsadaļu, tad jums kā piedzinējam jāvēršas pie tā paša zvērinātā notāra, lai saņemtu izpildu dokumentu, kas jāiesniedz zvērinātam tiesu izpildītājam parāda piedziņas uzsākšanai. 

Savukārt, ja vienošanās par uzturlīdzekļiem ir noslēgta kā notariālais akts, bet nav paredzēta tā izpilde tiesas sprieduma izpildes kārtībā saskaņā ar Notariāta likuma D1 sadaļu, tad saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšana pieļaujama, pamatojoties uz Civilprocesa likuma 400. pantu, kas paredz, ka lēmumu pieņem tiesnesis, un tad šim lēmumam ir izpildu dokumenta spēks. Tādā gadījumā jums nav jādodas pie notāra, bet jāiesniedz pieteikums rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļai pēc parādnieka deklarētās dzīvesvietas, bet, ja tādas nav, – pēc dzīvesvietas. 

Uzturlīdzekļu piedziņas process neatbrīvo personu no uzturlīdzekļu izmaksas. Tātad, arī lietai nonākot pie zvērināta tiesu izpildītāja, bērna tēvam saglabājas pienākums maksāt bērnam uzturlīdzekļus.   

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 176 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas