Latvijas pilsonim, pilngadīgai personai (25 gadi), dzimšanas apliecībā ir ierakstīts tēvs un māte. Apliecībā ierakstītais tēvs ir miris. Ir noskaidrojies, ka minētās personas bioloģiskais tēvs ir cits vīrietis. Persona vēlas labot oficiālos ierakstus un norādīt tajos sava bioloģiskā tēva vārdu. Minētais vīrietis ir gatavs brīvprātīgi to atzīt un apliecināt. Vai ir kāds tiesisks ceļš, lai veiktu šādu darbību, un kāda ir nepieciešamā rīcība un procedūra? Paldies par atbildi.
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva. |
Diemžēl jautājumā nav minēts, bet ir nozīme tam, uz kāda pamata dzimšanas apliecība tika ierakstīts tēvs, proti, vai bērna piedzimšanas brīdī bērna māte bija laulībā un paternitāte bērnam tika noteikta automātiski pēc paternitātes pieņēmuma (Civillikuma 146. pants) vai arī, nesastāvot laulībā, vecāki iesniedza kopīgu paternitātes atzīšanas iesniegumu dzimtsarakstu nodaļā (Civillikuma 155. pants). Ierakstam bērna dzimšanas apliecībā ir tiesiskas sekas, kas skar aizgādības, mantojuma u. c. tiesības.
Likumā noteiktajā ierobežotajā termiņā, kas parasti ir divi gadi, paternitāti var apstrīdēt. Tas jādara nekavējoties no brīža, kad tapis zināms, ka bērns ir cēlies no cita vīrieša.
Civillikuma 149. pants noteic, ka paternitātes pieņēmumu var apstrīdēt:
Civillikuma 156. paredz, ka paternitātes atzīšanu tiesa var atzīt par neesošu tikai tad, ja persona, kas bērnu atzinusi par savu, nevar būt viņa bioloģiskais tēvs un bērnu atzinusi par savu maldības, viltus vai spaidu rezultātā.
Apstrīdēt paternitātes atzīšanu var:
Paternitātes apstrīdēšanas lietās nozīme ir vairākām juridiskām niansēm, tāpēc svarīgi, ka prasības pieteikums ir sagatavots profesionāli. Ja nokavēts termiņš, tad prasības pieteikumu tiesa var nepieņemt. Ieteicams vērsties pie zvērināta advokāta, lai, kopā ar viņu izvērtējot konkrēto situāciju, varētu lemt par tālāk veicamajām darbībām.
Plašāk par paternitātes noteikšanu un apstrīdēšanu tiesā varat uzzināt LV portāla raidieraksta “Kā likums” epizodē “Atsevišķu lietu kategoriju izskatīšanas īpatnības – paternitātes noteikšana un apstrīdēšana tiesā” un raidījuma “Zini savas tiesības” epizodē “Tuvplānā civilprocess – paternitāte, bērna izcelšanās noteikšana vai apstrīdēšana”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!