E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35588
Lasīšanai: 3 minūtes

Lai noskaidrotu, kāda ir sociālo pakalpojumu saņemšanas kārtība, jāvēršas pašvaldībā

J
jautā:
24. februārī, 2025
Anita

Meita apmeklē grupu nodarbības invalīdiem, ko reizi nedēļā organizē sociālais dienests, kur darbiniece māca zīmēt, līmēt un citas prasmes. Šīs nodarbības nav specializētās darbnīcas. Lai varētu apmeklēt šādas nodarbības, sociālais dienests pieprasa izziņu no psihiatra un ģimenes ārsta. Vai tādi ir likumīgie noteikumi vai sociālā dienesta prasības? 

A
atbild:
27. martā, 2025
Labklājības ministrija
Sigita Rozentāle, Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece
Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva.

Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktora vietniece Sigita Rozentāle paskaidro, ka saskaņā ar Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 9. pantu pašvaldība, kuras teritorijā ir personas deklarētā dzīvesvieta, nodrošina sociālo darbu, plāno resursus un veido tādu vidi, lai personai būtu iespēja saņemt savām vajadzībām atbilstošus sociālos pakalpojumus un sociālo palīdzību. 

Kārtību, kādā saņemami pašvaldību sniegtie sociālie pakalpojumi, nosaka pašvaldību saistošajos noteikumos, kuri nevar būt pretrunā Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā un uz tā pamata izdotajos Ministru kabineta noteikumos minētajam. 

Kārtību, kādā persona saņem sociālos pakalpojumus, nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 138 “Noteikumi par sociālo pakalpojumu saņemšanu”. Šo noteikumu 10. punktā norādīts, kādi dokumenti jāiesniedz sociālajā dienestā, lai saņemtu sociālos pakalpojumus. Personai ar garīga rakstura traucējumiem, ja viņa vēlas saņemt aprūpi mājās (tai skaitā drošības pogas pakalpojumu), pakalpojumu grupu mājā (dzīvoklī), pusceļa mājā, dienas aprūpes centrā, specializētajā darbnīcā, ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā vai īslaicīgās sociālās aprūpes institūcijā jeb atelpas brīža pakalpojumu, līdz ar citiem dokumentiem ir jāiesniedz ģimenes ārsta izsniegta izziņa un psihiatra atzinums par personas psihisko veselību un speciālajām (psihiatriskajām) kontrindikācijām sociālo pakalpojumu saņemšanai. 

Vienlaikus  LM pārstāve norāda, ka pašvaldība var nodrošināt ne tikai Sociālo pakalpojumu un sociālas palīdzības likumā definētos sociālos pakalpojumus, bet arī citus pakalpojumus, kas atbilst personas vajadzībām. Tādējādi ir jāsazinās ar pašvaldības sociālo dienestu un jāpārliecinās, kādu pakalpojumu nodrošināšana ir paredzēta pašvaldības saistošajos noteikumos un kāda ir to saņemšanas kārtība. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas