E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35409
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Vai jāmaksā nodoklis no dāvinājumā saņemta nekustamā īpašuma pārdošanas ienākuma

J
jautā:
11. februārī, 2025
Jeļena

Labdien! 2021. gadā mans tēvs nopirka dzīvokli un reģistrēja to zemesgrāmatā. 2023. gadā viņš sastādīja dāvinājuma līgumu un uzdāvināja to man. Es kļuvu par pilntiesīgu dzīvokļa īpašnieku, dzīvoklis tika reģistrēts uz mana vārda zemesgrāmatā, un tagad es vēlos šo dzīvokli pārdot. Vai ir jāmaksā nodoklis no dzīvokļa pārdošanas, ja dzīvokli 2021. gadā nopirka mans tēvs par 60 000 eiro, 2023. gadā viņš sastādīja dāvinājuma līgumu un uzdāvināja to man un tagad es to 2025. gadā gribu pārdot par tādu pašu summu? VID man atsūtīja vēstuli ar kopīgu informāciju, kurā it kā teikts, ka nodokli var nemaksāt, ja dzīvoklis ir saņemts uz dāvinājuma līguma pamata un pēc tam tiek pārdots. Gribētu zināt precīzu likumu, kurš regulē šādu situāciju, un kā pēc dzīvokļa pārdošanas, saņemot naudu savā kontā, pierādīt VID, ka man nav jāmaksā nodoklis? Ja tomēr nodoklis no dzīvokļa pārdošanas ir jāmaksā, kā pareizi to aprēķināt? 

A
atbild:
17. februārī, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls

Arī pārdodot dāvinājumā saņemtu nekustamo īpašumu, var veidoties ar nodokli apliekams ienākums. Tas vien, ka nekustamais īpašums saņemts dāvinājumā, nedod tiesības uz nodokļa atbrīvojumu ienākumam, kas gūts no šī nekustamā īpašuma pārdošanas. 

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēts, ka vispārējā gadījumā ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas jeb kapitāla pieaugumam piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa 25,5% likmi. Nodoklis jāmaksā nevis no visa ienākuma, par kādu nekustamais īpašums pārdots, bet gan starpības, kāda veidojas starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību (savulaik nopirktajam, mantojumā vai dāvinājumā saņemtajam īpašumam). 

Ja nekustamais īpašums iegūts uz dāvinājuma līguma pamata no fiziskās personas, kuru ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē, un nekustamo īpašumu atsavina 60 mēnešu laikā pēc tā reģistrācijas zemesgrāmatā uz nodokļa maksātāja (pārdevēja) vārda, tad par iegādes vērtību tiek uzskatīta konkrētā nekustamā īpašuma vērtība brīdī, kad tas nonāca dāvinātāja īpašumā. 

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli”11.9 panta (Ienākuma no kapitāla noteikšana) 7.3 daļā ir minētas trīs situācijas iegādes vērtības noteikšanai atkarībā no tā, kad īpašums nonācis dāvinātāja īpašumā un kādi dokumenti ir viņa rīcībā.  

Viena no tām ir situācija, kad par iegādes vērtību uzskata vērtību, par kādu dāvinātājs ir iegādājies konkrēto nekustamo īpašumu, ja tas iegādāts pēc 2000. gada 31. decembra un nodokļa maksātāja rīcībā ir dokumenti, kas pierāda nekustamā īpašuma iegādes vērtību. 

No jautājumā izklāstītās informācijas secināms, ka, pamatojoties uz šo kritēriju, nodoklis no dzīvokļa pārdošanas ienākuma jums nebūs jāmaksā, jo neveidosies starpība jeb apliekams ienākums starp pārdošanas cenu (60 000 eiro) un iegādes vērtību (60 000 eiro). 

Nodokli piemēro Valsts ieņēmumu dienests, pamatojoties uz dokumentiem, un pirms darījuma individuālā situācijā ir jākonsultējas Valsts ieņēmumu dienestā.  

Ja ar nodokli apliekams ienākums neveidojas, tad nodoklis no kapitāla pieauguma nav jāmaksā. Ja ienākums ir lielāks par 10 000 eiro gadā, tad tas jānorāda gada ienākumu deklarācijas D1 pielikumā kā neapliekamais ienākums.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 97 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas