E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35090
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
1

Kādā termiņā jāpabeidz pirmstiesas kriminālprocess

J
jautā:
13. janvārī, 2025
Armands

Sveiki! Gandrīz pirms diviem gadiem tika uzsākta krimināllieta, kurā līdz šim brīdim esmu aizdomās turamais. Šajā periodā nekas nav pavirzījies uz priekšu. Kā drošības līdzeklis tika piemērota drošības nauda. Kādi būtu nosacījumi drošības naudas atgūšanai? Cik ilgu laiku varu būt šādā aizdomās turamā statusā? Kurā brīdī iestājas noilgums? 

A
atbild:
08. aprīlī, 2025
Linda Ņikona
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Krimināllikuma 56. panta pirmā daļa noteic, ka personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no dienas, kad tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu, pagājis šāds laiks:

  • divi gadi no kriminālpārkāpuma izdarīšanas dienas;
  • pieci gadi no mazāk smaga nozieguma izdarīšanas dienas;
  • desmit gadi no smaga nozieguma izdarīšanas dienas;
  • piecpadsmit gadi no sevišķi smaga nozieguma izdarīšanas dienas, izņemot noziegumu, par kuru saskaņā ar likumu var piespriest mūža ieslodzījumu.

Atbilstoši minētā panta 1.1 daļai personu nevar saukt pie kriminālatbildības, ja no dienas, kad noziedzīgā nodarījumā, kas vērsts pret nepilngadīgas personas tikumību un dzimumneaizskaramību vai ar ko nodarīti smagi miesas bojājumi, kas saistīti ar dzimumorgānu kropļošanu vai reproduktīvo spēju zaudējumu, vai cilvēku tirdzniecībā, vai piespiešanā veikt abortu cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, ir pagājuši divdesmit gadi, izņemot noziegumu, par kuru saskaņā ar likumu var piespriest mūža ieslodzījumu.

Saskaņā ar Krimināllikuma 56. panta otro daļu noilguma termiņu aprēķina no dienas, kad izdarīts noziedzīgs nodarījums, vai šā panta 1.1 daļā paredzētajā gadījumā no dienas, kad cietusī persona sasniegusi astoņpadsmit gadu vecumu, līdz apsūdzības izsniegšanai vai oficiālā izdošanas lūguma paziņošanai apsūdzētajam, ja apsūdzētais uzturas citā valstī un izsludināta viņa meklēšana.

Tātad noilguma termiņu aprēķina sākotnēji nevis pret konkrētu personu, bet gan kopumā no dienas, kad izdarīts noziedzīgs nodarījums līdz apsūdzības izsniegšanai. Tas nozīmē, ka apsūdzība izsniedzama Krimināllikuma 56. panta pirmajā daļā noteiktajos termiņos, pretējā gadījumā personu par izdarītu noziedzīgu nodarījumu nevar saukt pie kriminālatbildības.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 257. pantu drošības nauda ir ar procesa virzītāja lēmumu noteikta naudas summa, kas nodota procesa virzītāja noteiktās kredīt­iestādes depozītā (glabāšanā), lai nodrošinātu aizdomās turētā vai apsūdzētā ierašanos pēc procesa virzītāja uzaicinājuma un citu likumā noteikto procesuālo pienākumu izpildi.

Ja aizdomās turētais vai apsūdzētais nepilda procesuālos pienākumus vai izdara jaunu tīšu noziedzīgu nodarījumu, tad drošības nauda ar procesa virzītāja lēmumu ieskaitāma valsts budžetā, bet citos drošības līdzekļa atcelšanas vai grozīšanas gadījumos atdodama tās devējam.

Savukārt Kriminālprocesa likuma 389. pantā noteikts, ka no brīža, kad pirmstiesas kriminālprocesā tiek iesaistīta persona, kurai ir tiesības uz aizstāvību, pirmstiesas kriminālprocess pret šo personu jāpabeidz vai jāatceļ visi drošības līdzekļi šādā termiņā:

  • par kriminālpārkāpumu – sešu mēnešu laikā;
  • par mazāk smagu noziegumu – deviņu mēnešu laikā;
  • par smagu noziegumu – divpadsmit mēnešu laikā;
  • par sevišķi smagu noziegumu – divdesmit divu mēnešu laikā.
Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 156 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas