E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34961
Lasīšanai: 4 minūtes

Samaksu par pansionātu un klienta un apgādnieka līdzdalību nosaka pašvaldība

J
jautā:
02. janvārī, 2025
Māra

Labdien! Vēlos ar meitu noslēgt uztura līgumu par savu īpašumu. Bet baidos, ka uztura līguma dēļ man atteiks sociālo palīdzību un pakalpojumus. Runa ir par pansionātu. Saņemu vecuma pensiju (420 EUR), tādēļ pati pansionātu pilnībā nevaru apmaksāt. Meita nestrādā, viņai apgādībā ir bērns invalīds. Vai man pienāksies pansionāts, kuru daļēji apmaksās pašvaldība, ja būs noslēgts uztura līgums? Interesē Rīgas vai Jelgavas ilgstošas sociālās aprūpes centra institūcijas pakalpojums ar samaksas atvieglojumu no pašvaldības puses. Paldies. 

A
atbild:
14. janvārī, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls

Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likuma 8. pantā ir noteikts klienta vai viņa apgādnieka pienākums samaksāt par saņemtajiem sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumiem, kā arī pārējie nosacījumi. 

Ja klients vai viņa apgādnieks nespēj samaksāt par sociālās aprūpes vai sociālās rehabilitācijas pakalpojumu, tad pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta Ministru kabineta (MK) noteiktajā kārtībā. 

Ja persona pieprasa pašvaldības pilnībā vai daļēji apmaksātus ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumus, tad pašvaldības sociālais dienests atbilstoši likuma 5. panta otrajā daļā noteiktajam novērtē personas maksātspēju, pamatojoties uz personas sniegto informāciju par ienākumiem un noslēgtajiem uzturlīgumiem. Ja pienākums maksāt par pakalpojumu ir arī personas apgādniekiem, tad viņi iesniedz informāciju par ienākumiem pašvaldības sociālajam dienestam, kas lemj par pakalpojuma piešķiršanu. 

Sociālās aprūpes centra (pansionāta) pakalpojuma saņemšanas un apmaksas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 275 “Sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu samaksas kārtība un kārtība, kādā pakalpojuma izmaksas tiek segtas no pašvaldības budžeta”.  

MK noteikumi arī regulē kārtību, kādā tiek veikta samaksa par sociālo pakalpojumu, kādam līdzekļu apmēram ir jāpaliek apgādniekam pēc maksājuma. Tomēr pašvaldība atbilstoši savām finansiālajām iespējām var noteikt klientam citu, labvēlīgāku samaksas kārtību.   

Vairākas pašvaldības ir noteikušas klientam labvēlīgākus sociālo pakalpojumu samaksas nosacījumus. Dažas pašvaldības ir noteikušas lielāku naudas summu, nekā paredzēts MK noteikumos, kam jāpaliek apgādnieka rīcībā pēc sociālā pakalpojuma samaksas.  

Pašvaldība, piemēram, var būt noteikusi, ka sociālā dienesta sociālais darbinieks saskaņā ar personas (ģimenes) vajadzību novērtējumu sniedz atzinumu par papildu atbalsta un palīdzības nepieciešamību, līdz ar to sociālajam dienestam ir tiesības noteikt labvēlīgāku sociālā pakalpojuma saņemšanas un samaksas kārtību, ņemot vērā personas (ģimenes) individuālo sociālo gadījumu.  

Samaksa par sociālajiem pakalpojumiem un nosacījumi detalizēti tiek regulēti pašvaldības saistošajos noteikumos. Individuālā situācijā par pakalpojuma – pansionāta – apmaksas nosacījumiem jāuzzina pašvaldības sociālajā dienestā. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 90 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas