Esmu dzimis 1987. gadā Latvijā, un visu savu dzīvi man bija Latvijas dzimšanas apliecība. 2012. gadā man vajadzēja mainīt savu vārdu un uzvārdu (sauksim to par Džonu), bet pēc dažiem gadiem es nolēmu atgriezties pie sava iepriekšējā vārda (sauksim to par Jāni), kas neradīja nekādas problēmas. Man nav fiziskas dzimšanas apliecības uz Jāņa vārda, bet Latvijas arhīvā viņi redz, ka vārds tika mainīts no Jāņa uz Džonu saskaņā ar 2013. gada likumu. Nesen man ir piedzimis bērns, un valsts, kurā bērns piedzima, pieprasīja manu dzimšanas apliecību, lai bērnam varētu piešķirt manu uzvārdu. Kad es pieprasīju savu dzimšanas apliecību (es piedzimu kā Jānis), saņēmu apliecību, kurā biju norādīts kā Džons. Es nezinu, vai kāds ir saskāries ar līdzīgu pieredzi, bet tas šķiet absurdi. Kad pajautāju, kāpēc tagad esmu Džons, man tika teikts, ka 2013. gadā tika pieņemts likums, kas to noteica. Pie kā man būtu šādā situācijā jāvēršas? Visi mani dokumenti ir uz Jāņa vārda. Tā ir nestandarta situācija, jo bērns saņems Džona uzvārdu.
Dzimtsarakstu nodaļa bērna piedzimšanas faktu reģistrē dzimšanas reģistrā, piešķir personas kodu un izsniedz dzimšanas apliecību. Personai dzīves laikā var mainīties daļa no dzimšanas apliecībā minētajiem datiem, piemēram, stājoties laulībā var tikt mainīts uzvārds, arī šķirot laulību uzvārds atkal var tikt mainīts. Taču arī šajā gadījumā nav jāmaina dzimšanas apliecība, jo tas nav saistīts ar personas piedzimšanas faktu, kuru apliecina dzimšanas apliecība.
Ja vārds vai uzvārds tiek mainīts saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu, tad pilngadīgas personas dzimšanas reģistra ierakstu nav paredzēts papildināt ar ziņām par vārda maiņu. Tādēļ pēc lēmuma par atļauju mainīt vārdu spēkā stāšanās personai netiek izsniegta jauna satura dzimšanas apliecība. Vārda maiņu apliecina Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta lēmums par atļauju vārda maiņai. Tātad jūsu rīcībā ir jābūt attiecīgajam lēmumam. Līdz ar to, ja valstī, kurā ir nepieciešama jūsu dzimšanas apliecība, lai veiktu kādas darbības sakarā ar bērna piedzimšanu un uzvārda došanu, tad kopā ar dzimšanas apliecību varat iesniegt lēmumu par uzvārda maiņu. Ļoti iespējams, ka lēmumu vajadzēs iztulkot un/vai legalizēt (skat. Ministru kabineta noteikumus Nr. 264 “Publiska dokumenta legalizācijas noteikumi”) atbilstoši konkrētās valsts prasībām.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!