Labdien! Pirms 20 gadiem iegādājos dzīvokli privātmājā, kurā ir četri dzīvokļi. Šogad tika veikta dzīvokļa pārbūve. Projektētāja, taisot pārbūves projektu, norādīja, ka mūsu dzīvoklim ir nelikumīgi ierīkotas ieejas durvis. Respektīvi, visus šos gadus esam izmantojuši mazu daļu no koplietošanas koridora kā privāto koridoru. Gribam veikt nelikumīgās būvniecības legalizēšanu. Visi kaimiņi ir informēti un nepretendē uz šo telpu, kas ir nepilni 2 m². Ir izsnieguši pilnvaras par būvniecības ieceres īstenošanu. Tāpat ir izstrādāts projekts, būvvalde ir noteikusi būvdarbu izpildes nosacījumus. Nosacījumi ir absurdi. Tie paredz veikt fiktīvu darījumu, piesaistīt SIA vai IK ar būvdarbu vadītāju, abiem jābūt izsniegtām OCTA, man jāslēdz līgums par darbu izpildi. Būvvalde ir informēta, ka durvis iebūvētas pirms vairāk nekā 20 gadiem, bet vienalga uzstāj uz fiktīvām darbībām. Vai pastāv iespēja legalizēt nelikumīgo būvniecību, neveicot fiktīvas darbības?
Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas pirmais punkts noteic, ka vienīgi dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par kopīpašumā esošās daļas pārgrozīšanu (palielināšanu, samazināšanu). Lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16. panta otrās daļas 1. punktā minētajiem jautājumiem, nepieciešams, lai “par” nobalso visi dzīvokļu īpašnieki.
Ja īpašumā ir veikta patvaļīga būvniecība, īpašniekam ir divas iespējas, kā to novērst. Pirmkārt, ja būvniecību ir iespējams legalizēt, jāizstrādā un jāsaskaņo atbilstoša būvniecības dokumentācija. Otrkārt, ja būvniecību nevar legalizēt, jāatjauno īpašuma iepriekšējais stāvoklis.
Saskaņā ar Būvniecības likuma 17. panta pirmo daļu būvdarbus drīkst uzsākt pēc tam, kad būvvalde ir izdarījusi atzīmi par būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi, ja būvdarbu veikšanai nepieciešama apliecinājuma karte vai paskaidrojuma raksts, vai atzīmi par projektēšanas un būvdarbu uzsākšanas nosacījumu izpildi, ja būvdarbu veikšanai nepieciešama būvatļauja un tā kļuvusi neapstrīdama. Gadījumā, ja dzīvokļa īpašnieku neapmierina projektēšanas nosacījumi, viņam ir jāpārsūdz attiecīgās prasības. Citas iespējas, kā izteikt savu neapmierinātību ar būvvaldes noteiktajām prasībām, likums neparedz.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!