E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34489
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Vai jāmaksā ienākuma nodoklis, pārdodot daļu mantota dzīvokļa

J
jautā:
11. novembrī, 2024
Jevgeņija

Labdien! Šogad februārī nomira māte. Oktobrī es, māsa un tēvs saņēmām mantojumā mammas dzīvokli. Es dzīvoklī esmu deklarēta no februāra. Dzīvokļa vērtējums ir 50 000 EUR. Vai, pārdodot savu dzīvokļa daļu, man būs jāmaksā nodoklis valstij? 

A
atbild:
13. novembrī, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” pašreiz paredzēts, ka vispārējā gadījumā ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas jeb kapitāla pieaugumam piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa 20% likmi. Nodoklis jāmaksā nevis no visa ienākuma, par kādu nekustamais īpašums pārdots, bet gan no starpības, kāda veidojas starp pārdošanas cenu un iegādes vērtību (savulaik nopirktajam, mantojumā vai dāvinājumā saņemtajam īpašumam). 

Atsevišķās situācijās ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas neapliek ar nodokli.   

  • Ja pārdod īpašumu, kas vismaz 60 mēnešus (piecus gadus) ir īpašumā un kas vismaz 12 mēnešus pēc kārtas šo 60 mēnešu periodā līdz pārdošanas līguma noslēgšanas dienai ir fiziskās personas deklarētā dzīvesvieta.  

* Ja nekustamais īpašums ir mantots līgumiskā, likumiskā vai testamentārā ceļā no fiziskās personas, ar kuru saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei, tad uzskata, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad attiecīgais nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums. 

  • Ja nekustamais īpašums reģistrēts zemesgrāmatā kā fiziskās personas vienīgais nekustamais īpašums un viss ienākums no konkrētā nekustamā īpašuma pārdošanas no jauna tiks ieguldīts funkcionāli līdzīgā nekustamajā īpašumā 12 mēnešu laikā pēc nekustamā īpašuma atsavināšanas vai arī pirms tā atsavināšanas.  
  • Ja īpašums atrodas fiziskās personas īpašumā (no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā) ilgāk par 60 mēnešiem un pēdējos 60 mēnešus līdz nekustamā īpašuma atsavināšanas dienai bija vienīgais fiziskās personas nekustamais īpašums.  

* Arī šajā gadījumā, ja nekustamais īpašums ir mantots līgumiskā, likumiskā vai testamentārā ceļā no fiziskās personas, ar kuru saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei, tad uzskata, ka nekustamais īpašums ir maksātāja īpašumā no dienas, kad tas reģistrēts zemesgrāmatā kā mantojuma atstājēja īpašums. 

Jautājumā neesat norādījusi, vai tas ir jūsu vienīgais nekustamais īpašums, kā arī to, kopš kura laika mammas īpašumā bija šis dzīvoklis. Tāpēc nav iespējams novērtēt, vai šajā gadījumā būtu piemērojams trešais kritērijs – ienākuma nodokļa atbrīvojums, atsavinot savu īpašuma daļu. 

Ja atbilstoši likumam ienākums no nekustamā īpašuma nodokļa pārdošanas ir apliekams ar nodokli, tad apliekamais ienākums tiks noteikts, no savas daļas pārdošanas ienākuma atņemot iegādes vērtību – proporcionāli mantotajai daļai. 

Iegādes vērtība ir mantojuma masā norādītā vērtība. Novērtējumu mantojuma lietā iesniedz mantinieki, norādot arī nekustamā īpašuma vērtību. 

Pārdodot nekustamo īpašumu, par nodokļa piemērošanu individuālā situācijā ir jāuzzina Valsts ieņēmumu dienestā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 135 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas