E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34428
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis

Kā izbeigt līgumu ar pārvaldnieku

J
jautā:
06. novembrī, 2024
Mirdza

Labdien! Mūsu daudzdzīvokļu māju (78 dzīvokļi) apsaimnieko biedrība. Pēc deviņu gadu ilgas apsaimniekošanas apsaimniekotājs vēlas doties prom. Par savu aiziešanu apsaimniekotājs paziņoja kopsapulcē, kurā piedalījās ne vairāk kā 15 cilvēki, starp kuriem bija arī īrnieki. Sapulcē netika veikts balsojums, bet apsaimniekotājs, neraugoties uz to, ir apņēmības pilns aiziet. Apsaimniekotājs kategoriski atsakās uzrādīt dzīvokļu īpašniekiem gada atskaites (atskaites netiek uzrādītas jau kopš pirmā apsaimniekošanas gada). Apsaimniekotājs vēlas, lai māju pārņemtu SIA. Apsaimniekotājs vēlas nodot māju bez dzīvokļu īpašnieku balsojuma un dokumentu iesniegšanas reģistrā. Apsaimniekotājs māju vēlas nodot caur notāru (par to sapulcē netika balsots). Ko darīt šajā situācijā, ja apsaimniekotājs atsakās rīkoties likumā paredzētajā kārtībā?

A
atbild:
Šodien
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jēkabs Treijs, zvērināts advokāts

No uzdotā jautājuma noprotamas divas strīdus situācijas. Pirmā biedrība (apsaimniekotājs) vēlas izbeigt konkrētās ēkas apsaimniekošanas darbības, otrā  esošais apsaimniekotājs atsakās uzrādīt īpašniekiem ar mājas apsaimniekošanu saistīto dokumentāciju. 

Attiecīgajā gadījumā apsaimniekošanas darbības izbeidzamas atbilstoši noslēgtā apsaimniekošanas līguma nosacījumiem. Pieņemams, ka biedrībai ēkas apsaimniekošana tika uzticēta uz kāda īpašnieku kopsapulces lēmuma un vēlāk noslēgta līguma pamata. Attiecīgi būtu jāvērtē šī līguma nosacījumi par tā izbeigšanas kārtību. Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā nav minēti gadījumi, kādos apsaimniekotājs (pārvaldnieks) ir tiesīgs lauzt noslēgtu apsaimniekošanas (pārvaldīšanas) līgumu. Tomēr minētā likuma 17.(2) panta otrās daļas 7. punktā noteikts, ka pakalpojumu līgumu grozīšanas un izbeigšanas kārtība ir obligāta pakalpojumu līgumu sastāvdaļa.  

Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 28. panta trešajā daļā paredzēts, ka dzīvojamās mājas īpašniekam ir tiesības iepazīties ar mājas lietu bez ierobežojumiem un izgatavot dokumentu atvasinājumus, ievērojot personu datu aizsardzības prasības.  

Ja konkrētajā situācijā īpašniekiem ir pamatotas šaubas par to, ka līdzšinējais mājas apsaimniekotājs neveic vai nekvalitatīvi veic sev uzdotos mājas apsaimniekošanas (pārvaldīšanas) pienākumus, tad īpašnieki apsaimniekotājam uz to var norādīt, pieprasot pakalpojumus veikt kvalitatīvi, vai arī vērsties attiecīgajā pašvaldībā ar pieprasījumu uzsākt administratīvā pārkāpuma procesu pret apsaimniekotāju par likumā noteiktās obligāti veicamās pārvaldīšanas darbības neveikšanu Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 29. un 30. pantā noteiktajā kārtībā. Tāpat dzīvokļu īpašniekiem ir prasījuma tiesības pret apsaimniekotāju par noslēgtā līguma izpildi, proti, var celt prasību tiesā par pienākuma uzlikšanu apsaimniekotājam veikt noteiktas darbības (izpildīt noslēgto līgumu).

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 30 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas