E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34274
Lasīšanai: 5 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Vai bezmaksas pasākumam, kurā viens dalībnieks var saņemt dāvanu, ir nepieciešama atļauja

J
jautā:
18. oktobrī, 2024
Līga

Labdien! Decembrī vēlos uzņēmumā rīkot tādu kā Adventes kalendāra izlozi. Darbojos publiskā vietā ar bērniem. Doma ir izveidot nelielas dāvaniņas un sanumurēt, tad katru dienu pirmais bērns, kurš atnāks, varēs izlozēt numuriņu no trauka un saņemt dāvanu ar tādu ciparu, kādu izlozēja. Vai man šādai darbībai ir jāpieprasa loterijas reģistrācijas numurs? Vai es šādu izlozi varu publiskot uzņēmuma feisbuka lapā? Vienas dāvanas vērtība būs līdz 10 eiro. Tā kā dāvanas saņēmējs būs bērns, tad īsti neizpratu nolikumu par loteriju reģistrēšanu. Paldies. 

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pirmšķietami jūsu iecere nav vērtējama kā loterija šādus pasākumus regulējošo tiesību aktu izpratnē. 

Saskaņā ar Preču un pakalpojumu loterijas likumu preču loterija ir spēle, kurā dalībnieki piedalās, veicot preču pirkumu, bet nemaksājot dalības maksu. 

Azartspēļu un izložu likumā noteikts, ka izloze vai loterija (turpmāk izloze) ir spēle, kurai ir laimes līguma raksturs un kurā tās dalībnieka iegūtajam laimestam pilnīgi vai daļēji ir gadījuma raksturs. Izložu organizētājs ir persona, kas Latvijas Republikā organizē izlozes un gūst ieņēmumus no šādas darbības. Naudas un mantu, kā arī tikai naudas vai tikai mantu izlozē tās dalībnieki piedalās, nopērkot biļetes vai citādā veidā samaksājot dalības maksu, un izlozes organizētājs piedāvā kā laimestus naudu, mantas, vērtspapīrus u. tml. 

Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcijas tīmekļvietnē publicētajā grafiskajā informācijā “Kas jāņem vērā konkursu, izložu un loteriju rīkotājiem un dalībniekiem” skaidrots: “Kas nosaka, vai izlozi, loteriju, spēli, akciju, konkursu, azartspēli u. c. rīkotājiem ir jālicencē”: 

  • ja pasākuma galarezultātā iegūstams laimests (viens vai vairāki);
  • ja laimestu iegūst izlozes rezultātā no kādas personu kopas (izlozes dalībniekiem) vai apstākļiem, kas kādai no pusēm nav zināmi un kuru izpildi izlozes dalībnieks ietekmēt nevar (pirmais, ātrākais, katrs piektais, kurš visvairāk u. c.);
  • ja šajā personu kopā var iekļūt, tikai veicot jebkādu maksu (dalības maksa/ieejas biļete/likme/preces pirkums/pakalpojuma līgums/paaugstinātas maksas īsziņa/loterijas biļete utt.). 

Šāds pasākums ir licencējama darbība, ko regulē jau minētie likumi. 

Inspekcijā ir arī norādīta salīdzinošā informācija, lai būtu vieglāk saprast, vai loterijas organizētājam ir vai nav jāsaņem atļauja. Proti, ja nav jāpērk prece, nav jāmaksā dalības maksa vai jānosūta paaugstinātas maksas īsziņa, tad pasākuma organizēšana nav jāsaskaņo ar inspekciju un nav jāsaņem loterijas atļauja. 

Latvijā normatīvā regulējuma ievērošanu uzrauga Izložu un azartspēļu uzraudzības inspekcija. Informācija saziņai: +371 67504955; pasts@iaui.gov.lv. 

Jāpiebilst, ka no jūsu jautājuma nav saprotams, kam un kā tiks organizēts pasākums, ja rakstāt, ka tas tiks rīkots uzņēmumā, bet jūs darbojaties publiskā vietā ar bērniem. No situācijas izklāsta secināms, ka ik dienu tikai vienam bērnam (pirmajam, kurš ieradīsies) būs iespēja saņemt lozi. Tādējādi tā būs garantēta dāvana vienam bērnam. Pat pieaugušo sabiedrība ir saskārusies ar nepatīkamām situācijām, kādas rodas, ja kaut ko dod bez maksas vai tirgo ar milzu atlaidēm. Pirmais, kas saskatāms šādā pasākumā, ko vēlaties vēl arī publiski izziņot, ir risks bērnu drošībai, pienemot, ka ikviens bērns vēlēsies ierasties pirmais, lai saņemtu izlozēto dāvanu. Tādējādi pastāv risks, ka bērni nekontrolēti drūzmēsies un savstarpēji cīnīsies par iespēju būt pirmajam.  

Bērnu tiesību aizsardzības likuma 50.1 pantā (Ierobežojumi bērna iesaistīšanai pasākumos) noteikts: bērns var piedalīties dažādās aktivitātēs (pasākumos), ja tās netraucē viņam iegūt izglītību, kā arī neapdraud viņa drošību, veselību, tikumību vai citas bērna tiesības un būtiskas intereses, kā arī valsts drošību. 

Savukārt likuma 50.2 pants (Bērna drošība publiskos pasākumos vai publisku vietu apmeklēšanas laikā) paredz: publiskos pasākumos, kuros piedalās bērni, vai bērniem pieejamajās publiskās izklaides, sporta vai atpūtas vietās nodrošināma bērna drošība. Publiska pasākuma organizatoram, kas konstatē, ka šajā pasākumā bērns ir apmaldījies vai pamests, vai atrodas tādos apstākļos, kas apdraud viņa drošību vai veselību, par to jāinformē bērna vecāki vai viņu aizstājēji, bet, ja tas nav iespējams,  policija. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 21 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas