Esmu trīs bērnu tēvs, šķīries no bērnu mātes. Pēc šķiršanās ar māti par bērniem gandrīz gadu rūpējāmies pārmaiņus 50/50 pēc sarunāta grafika un dalījām bērnu kopējos izdevumus. Mātei nepatika tāds formāts, tādēļ vērsās tiesā par bērnu dzīvesvietas noteikšanu pie viņas, uzturlīdzekļu piemērošanu un saskarsmes tiesībām, kur tēvam ir tiesības bērnus satikt tikai katru otro nedēļas nogali no piektdienas pēcpusdienas līdz svētdienas pēcpusdienai. Tiesa visas prasības apmierināja, kaut arī bāriņtiesa, veicot pilnu izpēti, konstatēja, ka tēvs pilnā mērā – tikpat, cik māte, – rūpējas par bērniem. Bērni intervijā izteica vēlmi dzīvot pie abiem vecākiem vienādi utt. Vienīgais arguments, uz ko balstās tiesas lēmums, ir visur izskandinātais “uzskats”, ka bērniem vislabāk ir viena dzīvesvieta, un tēvs šo uzskatu neizprot. Labi, nākas samierināties ar tādu sistēmu, jo apstrīdēt bāriņtiesas vai tiesas uzskatus ir bezjēdzīgi. Tā kā bērnu dzīvesvieta ir noteikta pie mātes un man (tēvam) ir tikai tiesības uz saskarsmi norādītajos laikos, vai man obligāti jāspēj katru otro nedēļas nogali paņemt visus bērnus? Vai es drīkstu arī nepaņemt, ja man finansiālu, darba vai veselības apstākļu dēļ nesanāk? Vai bērnu māte var iesniegt sūdzību, un man piemēros par to naudas sodu? Cik spēju atrast likumos, man ir tikai tiesības uz saskarsmi, nevis pienākums. Vai mani var sodīt, ja es mēnesi no vietas (tās ir divas nedēļas nogales) darba vai citu apstākļu dēļ nevaru nodrošināt tikšanos ar bērniem?
Civillikuma 181. panta otrā daļa noteic – katram vecākam ir ne tikai tiesības, bet arī pienākums uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Šis noteikums piemērojams arī tad, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Tam vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērnu, ir tiesības saņemt ziņas par viņu, it īpaši ziņas par viņa attīstību, veselību, sekmēm mācībās, interesēm un sadzīves apstākļiem.
Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesā norāda: ja saskarsme vecākam ar bērniem noteikta tiesas ceļā, tad, būtiski mainoties apstākļiem, kas nav samērojami ar līdz šim noteikto, iespējams tiesā sniegt prasību par saskarsmes kārtības maiņu. Līdz ar to bāriņtiesa aicina abus vecākus savstarpēji vienoties par saskarsmes organizēšanu citā laikā, ja tiesas nolēmumā norādītajā laikā nav iespēju to nodrošināt. Tomēr bāriņtiesa atgādina, ka tiesas nolēmums abām pusēm jāievēro atbildīgi un strīdus situācijās tiesā tiks ņemts vērā, vai tas tiek pienācīgi pildīts. Tiesas nolēmumā noteiktais saskarsmes apjoms ir jāizpilda, bet tas neliedz vecākiem vienoties par citiem papildu laikiem un iespējām.
“Jāatceras arī saskarsmes būtība un mērķis – tā ir vecāka tikšanās un būšana kopā ar saviem bērniem, nozīmīga bērnu emocionālās attīstības un labklājības daļa, ne tikai juridisks vai formāls apstāklis. Pēc šķiršanās abiem vecākiem jāpieņem jaunā realitāte un jāmācās realizēt sava mātes un tēva loma jaunos apstākļos, izvirzot bērna intereses priekšplānā,” uzsver bāriņtiesā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!