Labdien! Lūdzu paskaidrojumu par ienākuma nodokli no nekustamā īpašuma pārdošanas. No ienākuma nodokļa atbrīvo, ja īpašums ir bijis īpašumā vismaz piecus gadus un īpašnieks tajā ir bijis deklarēts vismaz 12 mēnešus. Mums ir situācija, ka īpašums īpašumā ir jau deviņus gadus, īpašnieks zemesgrāmatā esmu es, bet pats neesmu tur deklarējies. Savukārt sieva un bērni ir deklarēti. Tā kā īpašums tika iegādāts laulības laikā, pēc Civillikuma īpašums ir arī sievas īpašums. Citi nosacījumi mums netiek izpildīti, jo ir cits īpašums. Vai šajā gadījumā mēs tiktu atbrīvoti no ienākuma nodokļa, ja pārdotu īpašumu?
Likumā “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” paredzēts, ka vispārējā gadījumā ienākumam no nekustamā īpašuma pārdošanas jeb kapitāla pieaugumam piemēro iedzīvotāju ienākuma nodokļa 20% likmi.
Atsevišķās situācijās ienākumu no nekustamā īpašuma pārdošanas neapliek ar nodokli.
Likuma 9. panta pirmās daļas 33. punktā noteiktais atbrīvojums ir piemērojams, ja vienlaikus ir izpildīti abi kritēriji:
Likumā šie kritēriji attiecināti uz nekustamā īpašuma īpašnieku, kas reģistrēts zemesgrāmatā. Likumā nav norādes, ka nodokļa atbrīvojums būtu skatāms paplašināti un saistāms ar laulāto un tā dzīvesvietas deklarēšanas faktu, ja īpašnieks nav deklarējis dzīvesvietu īpašumā, ko atsavina.
Par nodokļa piemērošanu individuālā situācijā ieteicams konsultēties Valsts ieņēmumu dienestā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!