Amata meistara diploms nav pielīdzināms dokumentam par pirmā cikla profesionālās augstākās izglītības ieguvi

J
jautā:
25. septembrī, 2024
Irita

Labdien! Vai Latvijas Amatniecības kameras izsniegtais meistara diploms ir pielīdzināms pirmā līmeņa augstākajai profesionālajai izglītībai?

A
atbild:
Šodien
Sarmis Mikuda
LV portāls

Atbilstoši likuma “Par amatniecību” 11. panta 3. punktam amata meistars ir amatnieka kvalifikācija. Minētā likuma 18. pantā noteikts: “Par amata meistaru kļūst persona, kas izturējusi amata meistara pārbaudi amatapmācības un pārbaudes programmā paredzētajā apjomā un saņēmusi amata meistara diplomu. Amata meistars, kas ieguvis atbilstošu augstāko izglītību, uzskatāms par akadēmiski izglītotu amata meistaru.”

Profesionālās izglītības likuma 1. panta 10. punktā pirmā cikla profesionālā augstākā izglītība (agrāk lietoja terminu “pirmā līmeņa augstākā izglītība”) definēta kā augstākās pakāpes profesionālā izglītība, kas dod iespēju iegūt sestā līmeņa profesionālo kvalifikāciju. Minētā likuma 6. panta pirmajā daļā noteikti valsts atzīti profesionālo izglītību apliecinošie dokumenti:

  • apliecība par profesionālo pamatizglītību;
  • atestāts par arodizglītību;
  • diploms par profesionālo vidējo izglītību;
  • diploms par īsā cikla profesionālo augstāko izglītību.

Amatniecības kameras izsniegtais amata meistara diploms apliecina amatnieka kvalifikāciju, nevis iegūto profesionālo izglītību. Tātad tas nav pielīdzināms dokumentam par pirmā cikla profesionālās augstākās izglītības ieguvi.