TĒMA: Tieslietas

Lai noskaidrotu, vai persona ir bijusi nepieskaitāmības stāvoklī, ir jānosaka ekspertīze

J
jautā:
01. septembrī, 2024
Ēriks

Labdien! Vai valsts policijas darbinieks administratīvās lietas ietvaros drīkst sniegt psihiatrisku novērtējumu par personas pieskaitāmību, to iesniedzot kā liecību tiesai? Piebildīšu, ka šī liecība nesakrīt ar ekspertīzes slēdzienu.

A
atbild:
06. septembrī, 2024
Valsts policija
Gita Gžibovska, Sabiedrisko attiecību nodaļas vecākā speciāliste

Saskaņā ar Administratīvās atbildības likuma (AAL) 12. pantu pie administratīvās atbildības nav saucama fiziskā persona, kas administratīvā pārkāpuma izdarīšanas laikā atradusies nepieskaitāmības stāvoklī, proti, psihisko traucējumu vai garīgās atpalicības dēļ nav varējusi saprast vai vadīt savu darbību.

Lai noskaidrotu, vai persona ir bijusi nepieskaitāmības stāvoklī, ir jānosaka ekspertīze, jo ne amatpersonai, ne tiesai nav tādu speciālo zināšanu medicīnā, lai novērtētu personas nepieskaitāmības stāvokli.

Savukārt AAL 114. pantā paredzēts, ka ekspertīze ir izmeklēšanas darbība, kuru veic viens vai vairāki eksperti amatpersonas uzdevumā un kuras saturs ir ekspertīzei iesniegto objektu pētīšana nolūkā noskaidrot administratīvā pārkāpuma procesā nozīmīgus faktus un apstākļus, par ko tiek dots eksperta atzinums.

Ekspertīze ir obligāta:

  • lai noteiktu miesas bojājumu smaguma pakāpi un raksturu;
  • ja rodas pamatotas šaubas par personas pieskaitāmību.