TĒMA: Nodokļi

Pašnodarbinātā ienākums nodokļiem veidojas, no ieņēmumiem atskaitot izdevumus

J
jautā:
20. augustā, 2024
Renārs

Sveiki! Vēlējos noskaidrot, kā es varu aprēķināt, cik man būs jāmaksā nodokļi, ja izvēlos būt pašnodarbinātais un atalgojums varētu būt ap 40004500 eiro mēnesī? Kā mainās atalgojums, ja, piemēram, norādu, ka izmaksas ir 750 eiro mēnesī?

A
atbild:
29. augustā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam jāizvēlas nodokļu režīms. Tie ir divi:

  • vispārējais (jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis un valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas – VSAOI);
  • mikrouzņēmumu nodoklis – 25%.

Vispārējā nodokļu režīmā pašnodarbinātajam par sevi jāveic VSAOI (reizi par ceturksni) un jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (iesniedzot Valsts ieņēmumu dienesta Elektroniskās deklarēšanas sistēmā (EDS) gada ienākumu deklarāciju).

Ar nodokli apliekamais ienākums (peļņa) ir ieņēmumi mīnus izdevumi.

No gada apliekamā ienākuma atskaita gada diferencēto neapliekamo minimumu, nodokļa atvieglojumus un attaisnotos izdevumus, tai skaitā pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Gada ienākumam piemēro progresīvo IIN likmi:

  • 20% – gada ienākumam līdz 20 004 eiro;
  • 23% – gada ienākuma daļai, kas pārsniedz 20 004 eiro, bet nepārsniedz 78 100 eiro;
  • 31% – ienākumam, kas pārsniedz 78 100 eiro.

Pašnodarbinātais valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas veic reizi ceturksnī par tiem mēnešiem, kuros gūts ienākums (peļņa). Iemaksas (31,07%) jāveic vismaz no 700 eiro mēnesī vai no jebkuras lielākas summas. Ja iemaksas veic tikai no 700 eiro, no pārsnieguma daļas veic 10% iemaksas pensiju apdrošināšanai.

Obligāto iemaksu objekta noteikšanas vajadzībām ienākumu (peļņu) nosaka kā konkrētā mēneša ieņēmumu un izdevumu starpību.