TĒMA: Vide

Kur vērsties, lai ziņotu par bīstamu koku

J
jautā:
20. augustā, 2024
Juris Pērkons

Labdien! Mēģinu saprast, kur un kā ir jāziņo par bīstamiem kokiem, kas drīz var izraisīt sliktas un pat traģiskas sekas, bet atrodu tikai, kas jādara, ja koks jau ir nogāzies. Kur man paziņot, pirms ir notikusi nelaime? Runa ir par milzīgu apsi uz manas zemes, kuras lielie zari lūst katrā vētrā un vairāki slīpie stumbri, kas noliekušies pāri ielai, agri vai vēlu padosies stihijai. Paldies!

A
atbild:
20. augustā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Bīstamu koku, kas atrodas ārpus meža, ciršanas kārtību nosaka Ministru kabineta 2012. gada 2. maija noteikumi Nr. 309 “Noteikumi par koku ciršanu ārpus meža”.

Noteikumu 4. punkts paredz: “Attiecīgās zemes īpašniekam vai tiesiskajam valdītājam nepieciešama pašvaldības atļauja koku ciršanai ārpus meža, ja kokus cērt:

  • pilsētas un ciema teritorijā;
  • īpaši aizsargājamā dabas teritorijā, izņemot aizsargājamo ainavu apvidus, ja tie nav iedalīti funkcionālajās zonās, kā arī Ziemeļvidzemes biosfēras rezervātu un īpaši aizsargājamo dabas teritoriju neitrālo zonu;
  • teritorijā, kurā atrodas kultūras pieminekļi, un tās aizsargjoslā;
  • parkā;
  • kapsētā;
  • alejā (arī tad, ja tā atrodas ceļu zemes nodalījuma joslā);
  • gar valsts un pašvaldību ceļiem;
  • virszemes ūdensobjektu aizsargjoslā, izņemot mākslīga ūdensobjekta aizsargjoslu, ja kokus cērt ne tālāk kā 50 metru joslā gar virszemes ūdensobjektu vai visā palienes platumā gar ūdensobjektu ar izteiktu periodiski applūstošu palieni;
  • Baltijas jūras un Rīgas jūras līča krasta kāpu aizsargjoslā;
  • pašvaldības teritorijas attīstības plānošanas dokumentos noteiktajā ainaviski vērtīgajā teritorijā;
  • kad tie 1,3 metru augstumā no sakņu kakla sasnieguši apkārtmēru atbilstoši šo noteikumu 1. pielikumam.”