E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33309
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Bērns dzīvo pie sava pilngadīgā brāļa. Kā pieprasīt no vecākiem uzturlīdzekļus brāļa aprūpei?

J
jautā:
16. jūlijā, 2024
I. E. Priede

Ko darīt, ja bērns nedzīvo ar vecākiem, bet gan ar pilngadīgo brāli, taču neviens no vecākiem brālim nemaksā bērnu naudu un atsakās palīdzēt nodrošināt bērnu? Bērns dzīvo ar brāli saskaņā ar viena vecāka atļauju, jo otrs vecāks neiesaistās bērna dzīvē un nemaksā uzturlīdzekļus. 

A
atbild:
16. augustā, 2024
Santa Galiņa
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Marta Urbāne, zvērināta advokāte, sertificēta mediatore
Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesa
Sigita Skopane, Juridiskās nodaļas juriste

Civillikuma 177. panta pirmajā daļā noteikts, ka līdz pilngadības sasniegšanai bērns ir vecāku aizgādībā. Tas nozīmē, ka vecākiem ir pienākums nodrošināt bērna aprūpi, tai skaitā uzturēt bērnu. Minētais pienākums ir spēkā arī gadījumā, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu vai abiem vecākiem. 

Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas Juridiskās nodaļas juriste Sigita Skopane norāda: gadījumos, kad vecāki nepilda savu pienākumu un nenodrošina atbilstošu bērna aprūpi un uzraudzību, bērna interešu nodrošināšanai jāvēršas ar iesniegumu tās pašvaldības bāriņtiesā, kurā ir deklarēti bērna vecāki. Bāriņtiesa atbilstoši savai kompetencei iesaistīsies bērna interešu nodrošināšanā, tostarp tā var ierosināt lietu par aizgādības tiesību pārtraukšanu vecākiem.  

Ja, bāriņtiesai izvērtējot visus apstākļus, aizgādības tiesības tiks pārtrauktas abiem vecākiem, bāriņtiesa lems par ārpusģimenes aprūpes nodrošināšanu bērnam.  

Kā akcentē S. Skopane, bērna pilngadīgais brālis varētu tikt iecelts par bērna aizbildni. Lai bāriņtiesa varētu lemt par aizbildniecības piešķiršanu, pilngadīgajam brālim bāriņtiesā jāiesniedz attiecīgais iesniegums. Pēc tam bāriņtiesa iegūs lēmuma pieņemšanai nepieciešamo informāciju, un, ja tiks konstatēts, ka brālim ir aizbildņa pienākumu pildīšanai nepieciešamās spējas un īpašības, viņš tiks iecelts par bērna aizbildni. Pēc aizbildnības nodibināšanas brālis varēs saņemt bērnam pienākošos sociālos pabalstus, kā arī viņš būs tiesīgs pieprasīt uzturlīdzekļus bērna uzturam no vecākiem.  

Savukārt zvērināta advokāte un sertificēta mediatore Marta Urbāne piebilst: ja vecāki brīvprātīgi nemaksās uzturlīdzekļus par bērnu, tad bērna brālis varēs sniegt prasību tiesā par uzturlīdzekļu piedziņu. Ja vecāki spriedumu nepildīs, varēs vērsties pie tiesu izpildītāja ar tiesā saņemto izpildrakstu. Ja tiesu izpildītājs noskaidros, ka no vecākiem neko piedzīt nevar, iespējams vērsties Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā un saņemt uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda. 

Vienlaikus Rīgas valstspilsētas pašvaldības bāriņtiesas Juridiskās nodaļas juriste S. Skopane uzsver: ja bērns ir sasniedzis 15 gadu vecumu, viņš var iesniegt bāriņtiesā iesniegumu ar lūgumu lemt par valsts sociālo pabalstu izmaksāšanu viņam pašam.  

“Ja situācija, ka bērns dzīvo pie sava pilngadīgā brāļa izveidojusies ģimenes apstākļu dēļ un tā ir salīdzinoši īslaicīga, papildus informējam, ka atbilstoši Bērnu tiesību aizsardzības likuma 45.1 panta pirmajā daļā noteiktajam vecāki var nodot bērnu citas personas aprūpē Latvijā uz laiku, kas ilgāks par trim mēnešiem, ja pirms nodošanas vecāku dzīvesvietas bāriņtiesa atzinusi, ka nodošana atbilst bērna interesēm un konkrētā persona spēs bērnu pienācīgi aprūpēt. Bāriņtiesa, ja nepieciešams, pieprasa personas dzīvesvietas bāriņtiesas atzinumu par attiecīgās personas spēju bērnu pienācīgi aprūpēt. Tomēr arī šajā situācijā vecākiem būs jāvienojas ar pilngadīgo brāli par bērna uzturēšanu,” skaidro S. Skopane.  

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 72 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas