TĒMA: Mājoklis

Īres līguma pagarināšana

J
jautā:
16. jūlijā, 2024
Liene

Labdien! Pēc nedēļas beidzas esošā īres līguma termiņš. Bija izteikta mutiska vēlme līgumu pagarināt, ko saimnieka pilnvarotā persona bija apstiprinājusi. Nākamajā dienā konkrētā persona bez brīdinājuma ieradās mūsu īrētajā mājoklī, pāris minūšu laikā konstatēja, ka mājdzīvnieks ir pie saites, telefoniski paziņoja, ka, balstoties uz redzēto, līgums netiks pagarināts, un pieprasīja, lai līguma termiņa pēdējā dienā mājoklis tiktu atbrīvots. Piebildīšu, ka ģimenē ir nepilngadīgi bērni, līgumā nav minēti apstākļi, pie kādiem tas nav pagarināms vai ir laužams no izīrētāja puses. Vai saimnieka pilnvarotās personas mutisko lēmumu iespējams apstrīdēt? Kādas ir īrnieku tiesības šādā gadījumā?

A
atbild:
18. jūlijā, 2024
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Lapsa, zvērināts advokāts, LU Juridiskās fakultātes pasniedzējs

Šeit būtu jāredz līguma teksts. Ja līgumā nekas nav minēts par tā pagarināšanu vai jauna līguma noslēgšanu, tad atbilstoši Dzīvojamo telpu īres likuma 17. panta pirmās daļas 8. punktam, izbeidzoties dzīvojamās telpas īres līgumam, īrniekam ir pienākums atbrīvot īrēto dzīvojamo telpu, izņemot gadījumu, kad īrnieks par telpas turpmāku lietošanu noslēdzis jaunu dzīvojamās telpas īres līgumu.

Līgumam jābūt rakstveidā, un tas prezumē visu vienošanos parakstīšanu rakstveidā.