Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu ir sociāli apdrošinātām sievietēm

J
jautā:
05. jūlijā, 2024
Dace

Labdien! Ir sanācis tā, ka man nav oficiāla darba, bet man ir labdarības biedrība, no kuras ienākumi pašai ir mazi. Ir divi lieli bērni (23 un 16 gadi), bet ar otro vīru vēlamies kopīgu bērnu. Cik liels būtu pabalsts, ja nav oficiāla darba, vai arī cik ilgi pirms grūtniecības nepieciešams oficiāls darbs, lai būtu lielāks pabalsts?

A
atbild:
12. jūlijā, 2024
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu (kas ir sociālās apdrošināšanas pakalpojumi) ir sociāli apdrošinātām sievietēm, tas ir, jābūt darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai, kura noteiktu laiku veikusi valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas.

Tiesības saņemt maternitātes pabalstu ir personām, par kurām ir veiktas vai bija jāveic obligātās iemaksas maternitātes apdrošināšanai:

  • ne mazāk kā 3 mēnešus pēdējo 6 mēnešu periodā pirms mēneša, kurā iestājies apdrošināšanas gadījums (grūtniecības atvaļinājuma pirmā diena, no kuras tiek izsniegta darbnespējas lapa B), vai
  • ne mazāk kā 6 mēnešus pēdējo 24 mēnešu laikā.

Ja ir noteiktas tiesības uz maternitātes pabalstu, tad piešķir arī vecāku pabalstu.

Informācija par pabalstiem ģimenēm ar bērniem ir atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vietnē šeit.