Parādu piedziņa pēc jaunās CPL noteiktās kārtības

J
jautā:
01. jūlijā, 2024
Jana

Labdien! Manam vīram alga bruto ir 500 eiro. Kādā apmērā tiesu izpildītājs piemēros atvilkumus no algas sakarā ar grozījumiem parādu piedziņas regulējumā?

A
atbild:
05. jūlijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

2024. gada 1. oktobrī stāsies spēkā grozījumi Civilprocesa likumā, kas regulē parādu piedziņai pakļautos ienākumus.

Veicot ieturējumus, parādniekam tiks saglabāta darba samaksa un tai pielīdzinātie maksājumi 50% apmērā no Ministru kabineta noteiktās minimālās mēneša darba algas un papildus par katru apgādībā esošo nepilngadīgo bērnu – līdzekļi 15% apmērā no minimālās mēneša darba algas, bet ne vairāk kā 50% kopumā.

Ja parādnieka darba samaksa un tai pielīdzināmie maksājumi pārsniegs minimālo mēnešalgu, tad no summas, kas ir lielāka par minimālo algu, ieturējumus izdarīs 30% apmērā.

Ja jūsu vīra darba samaksa ir 500 eiro bruto (pirms nodokļu nomaksas) un viņa apgādībā nav nevienas personas, tad parādsaistību dzēšanai novirzītā summa tiks aprēķināta šādi: no darba samaksas sākotnēji tiks ieturēti nodokļi. Darba samaksa neto ir 358 eiro.

358 – 350 = 8 eiro;

358 – jūsu vīra darba samaksa neto;

350 – ½ no valstī noteiktās minimālās darba algas;

8 – summa, no kuras veic ieturējumu 30% apmērā.

30% no 8 eiro = 2,4 eiro.