E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 33095
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1

Vai darba devējs var pilnībā ieturēt darba algu

J
jautā:
25. jūnijā, 2024
Julija

Labdien! Darba devējs neizmaksāja algu par 2024. gada maiju, darba attiecības tika pārtrauktas 21.06.2024. Algu par 2024. gada jūniju un kompensāciju par neizmantotajām atvaļinājuma dienām izmaksāja. Algu par 2024. gada maiju neizmaksāja, jo uzskata, ka nebiju daudz strādājis (mans amats bija pārdošanas speciālists, darbs tika veikts attālināti). Cita pamatojuma darba devējam nav. Kā rīkoties šajā gadījumā? Vai ir iespējams saņemt algu? Jau iepriekš pateicos par palīdzību! 

A
atbild:
28. jūnijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 28. pants paredz, ka ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs  maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus. 

Lai precīzāk izvērtētu konkrēto situāciju, būtu jāiepazīstas ar jūsu darba līgumu, darba pienākumiem un citiem nosacījumiem.  

Ieturējumi no darbinieka darba samaksas iespējami noteiktos gadījumos, kas paredzēti Darba likuma 78. un 79. pantā. 

Ieturējumi, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām 

  • Ieturējumus, kas izriet no darba devēja atprasījuma tiesībām, var izdarīt no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, lai atprasītu:
    • summas, kas pārmaksātas darba devēja maldības dēļ, ja darbinieks par šo pārmaksājumu ir zinājis vai viņam atbilstoši apstākļiem to vajadzēja zināt vai ja pārmaksājums pamatojas uz tādiem apstākļiem, kuros vainojams darbinieks; 
    • avansu, kas izmaksāts uz darba samaksas rēķina, kā arī neizlietoto un laikā neatmaksāto avansu, kas izmaksāts darbiniekam sakarā ar komandējumu vai darba braucienu vai arī citu paredzamo izdevumu segšanai; 
    • izmaksāto vidējo izpeļņu par neatstrādātajām atvaļinājuma dienām, ja darbinieku atlaiž no darba pirms tā darba gada beigām, par kuru viņš jau saņēmis atvaļinājumu, izņemot gadījumu, kad darba līgums tiek uzteikts, pamatojoties uz šā likuma 101. panta pirmās daļas 6., 7., 9. vai 10. punktu. 
  • Šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā paredzētajos gadījumos darba devējs var dot rakstveida rīkojumu par ieturējumu izdarīšanu ne vēlāk kā divu mēnešu laikā no pārmaksātās summas izmaksas dienas vai avansa atmaksāšanai noteiktā termiņa izbeigšanās dienas. Par šāda rīkojuma izdošanu darba devējs nekavējoties paziņo darbiniekam.
  • Ja darbinieks apstrīd šā panta pirmās daļas 1. un 2. punktā paredzēto darba devēja atprasījuma tiesību pamatu vai apmēru, darba devējs var celt atbilstošu prasību tiesā divu gadu laikā no pārmaksātās summas izmaksas dienas vai avansa atmaksāšanai noteiktā termiņa izbeigšanās dienas.

Ieturējumi, lai atlīdzinātu darba devējam radušos zaudējumus 

  • Darba devējam ir tiesības ieturēt no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas to zaudējumu atlīdzību, kas viņam radušies darbinieka prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ. Ieturējuma izdarīšanai nepieciešama darbinieka rakstveida piekrišana.
  • Ja darbinieks apstrīd darba devējam radušos zaudējumu atlīdzības prasījuma pamatu vai apmēru, darba devējs var celt atbilstošu prasību tiesā divu gadu laikā no zaudējumu nodarīšanas dienas.

Savukārt Darba likuma 80. pantā atrunāti ieturējumu ierobežojumi. 

Ja atbilstoši minētā likuma 79. panta pirmajai daļai darba devējs veic ieturējumus no darbiniekam izmaksājamās darba samaksas, lai atlīdzinātu darba devējam radušos zaudējumus, ieturējumi nedrīkst pārsniegt 20 procentus no darbiniekam izmaksājamās mēneša darba samaksas. Jebkurā gadījumā darbiniekam saglabājama darba samaksa minimālās mēneša darba algas apmērā un par katru apgādībā esošu nepilngadīgo bērnu līdzekļi valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērā. 

Jums var ieteikt vērsties pie darba devēja ar rakstveida iesniegumu, prasot neizmaksātās darba algas izmaksāšanu, kā arī pamatojumu algas izmaksas ieturēšanai, vienlaikus informējot darba devēju par ziņošanu Valsts darba inspekcijai un prasījumu darba samaksas piedziņai, vēršoties tiesā.  

Vairāk informācijas par darba samaksas piedziņu varat uzzināt LV portāla skaidrojumā “Kā atgūt darba devēja neizmaksāto darba samaksu”. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas