TĒMA: Reģistri

Vai saimniecības ēka jāieraksta zemesgrāmatā

J
jautā:
17. jūnijā, 2024
Aija Paegle

Vai 1979. g. uzcelta vienstāva saimniecības ēka (kūts) 59 m2 ir jāieraksta zemesgrāmatā? Ēka atrodas uz īpašnieka personīgās zemes. Laikā, kad tika būvēta, lauksaimniecības ēkas zemesgrāmatā nevajadzēja ierakstīt.

A
atbild:
18. jūnijā, 2024
Inese Helmane
LV portāls

Likuma “Par nekustamā īpašuma ierakstīšanu zemesgrāmatās” 19. panta pirmā daļa noteic, ka zemesgrāmatā kā patstāvīgi īpašuma objekti nav ierakstāmas:

  • mazēkas, izņemot garāžas;
  • žogi;
  • lineāras inženierbūves, izņemot transporta būves;
  • šādas transporta būves: akvedukti, apūdeņošanas un kultivācijas hidrobūves, sliežu ceļi, kā arī saskaņā ar Dzelzceļa likumu dzelzceļa infrastruktūras sastāvā ietilpstošas inženierbūves;
  • inženierbūves, kuru laukums ir mazāks par 50 kvadrātmetriem vai augstums ir mazāks par 10 metriem.

Ministru kabineta noteikumu Nr. 500 “Vispārīgie būvnoteikumi” 2. punktā noteikts, ka mazēka ir vienstāva ēka, kuras apbūves laukums nav lielāks par 25 m2.

Lai ēku ierakstītu zemesgrāmatā, tiesā iesniedzams nostiprinājuma lūgums, dokumenti, kas apliecina īpašuma tiesību uz konkrēto ēku, un citi Zemesgrāmatu likuma 61. pantā norādītie dokumenti, ja tas nepieciešams.