E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32779
Lasīšanai: 2 minūtes
1
3
1
3

Tiesības uz soda samazināšanu

J
jautā:
25. maijā, 2024
Nauris

Labdien! Kriminālprocesa likuma 642. pants nosaka: ja notiesātais palīdzējis atklāt noziegumu, kas ir tikpat smags, smagāks vai bīstamāks par viņa paša izdarīto noziedzīgo nodarījumu, tās tiesas tiesnesis, ar kuras spriedumu viņš ir notiesāts, pēc ģenerālprokurora iesnieguma var šim notiesātajam samazināt sodu atbilstoši Krimināllikuma 60. pantam. Vai pastāv ierobežojumi tam, kādā apmērā iespējams samazināt sodu? Ja notiesātais palīdzējis atklāt divus vai trīs noziegumus un ja notiek divas vai trīs slēgtās tiesas sēdes, vai katrā no tām var samazināt atlikušo soda termiņu?

A
atbild:
31. maijā, 2024

Krimināllikuma 60. pants paredz tiesības soda samazināšanai izņēmuma gadījumā. Saskaņā ar Krimināllikuma 60. pantu, ja notiesātais palīdzējis atklāt citas personas izdarītu noziegumu, kas ir tikpat smags, smagāks vai bīstamāks par viņa paša izdarīto noziedzīgo nodarījumu, un šī cita persona par šo noziegumu saukta pie kriminālatbildības, tiesa var samazināt spriedumā noteikto sodu, bet piespriesto mūža ieslodzījumu aizstāt ar brīvības atņemšanu uz divdesmit gadiem. 

Kriminālprocesa likuma 642. pants nosaka: ja notiesātais palīdzējis atklāt noziegumu, kas ir tikpat smags, smagāks vai bīstamāks par viņa paša izdarīto noziedzīgo nodarījumu, tās tiesas tiesnesis, ar kuras spriedumu viņš ir notiesāts, pēc ģenerālprokurora iesnieguma var šim notiesātajam samazināt sodu atbilstoši Krimināllikuma 60. pantam. 

Ja iesniegums tiek izskatīts mutvārdu procesā, tad to izskata slēgtā tiesas sēdē. 

Tātad vispirms notiesātajam ar iesniegumu jāvēršas Ģenerālprokuratūrā, lai tā iesniegtu tiesai ierosinājumu par piespriestā soda samazināšanu, konstatējot Krimināllikuma 60. pantā un Kriminālprocesa likuma 642. pantā noteiktos kritērijus. Iesniegums Ģenerālprokuratūrā iesniedzams brīvā formā. 

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 137 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas