E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32703
Lasīšanai: 3 minūtes

Parāda piedziņas izdevumu apmaksu par prioritāru nosaka Civilprocesa likums

J
jautā:
19. maijā, 2024
Dzidra

Labdien! Vai tiesu izpildītāja darbības, ieturot naudu no parādnieka bankas konta (darba samaksas), var uzskatīt par iedzīvošanos mantkārīgos nolūkos? Tiesu izpildītājs kreditoram naudu nepārskaita, bet vispirms patur visu savai atlīdzībai, pat ja kreditors summu būtiski samazina. Kāpēc viņš pārmaksāto atlīdzības daļu neatmaksā kreditoram? Vai netiek plānots mainīt tiesu izpildītāja amata atlīdzības proporcionālo dalījumu? Piemēram, atlīdzībai novirzot 20%, pārējo kreditoram? Un tā līdz piedziņas beigām. Tas būtu vismaz godīgi. 

A
atbild:
30. maijā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls

To, ka pirmām kārtām tiek apmaksāti parāda piedziņas izdevumi, nosaka likums. Saskaņā ar Civilprocesa likuma 621. pantu no summas, ko tiesu izpildītājs piedzinis no parādnieka, vispirms sedz sprieduma izpildes izdevumus, no pārējās summas apmierina piedzinēju prasījumus, kas pamatoti ar šā tiesu izpildītāja lietvedībā esošajiem izpildu dokumentiem. Summu, kas paliek pēc visu prasījumu apmierināšanas, izsniedz atpakaļ parādniekam. 

Šāds princips Civilprocesa likumā ir nostiprināts tā pieņemšanas brīdī un stājās spēkā 01.03.1999. 

Tiesu izpildītāju atlīdzības noteikšanas kārtība ir noteikta Ministru kabineta noteikumu Nr. 451 “Noteikumi par zvērinātu tiesu izpildītāju amata atlīdzības taksēm”. Tajos jūs varat noskaidrot, kā tiek aprēķināti tiesu izpildītāja izdevumi par parādu piedziņas lietas vešanu un procesa nodrošināšanu. 

Jautājumā minētajos normatīvajos aktos šobrīd nav paredzētas izmaiņas. Ja jums ir ierosinājums likumdošanas izmaiņām, tad jūs kā Latvijas pilsone varat vērsties, piemēram, pie pašas izvēlēta Saeimas deputāta un ierosināt, jūsuprāt, nepieciešamo izmaiņu virzīšanu. Tāpat jūs varat rosināt iniciatīvu šādu izmaiņu veikšanai platformā manabalss.lv. 

Ministru kabineta noteikumu Nr. 451 11. punkts paredz, ka zvērinātam tiesu izpildītājam ir tiesības samazināt amata atlīdzības taksi, piemērojot koeficientu 0,5, ja persona normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā ir atzīta par trūcīgu, bet, ja personai piešķirts politiski represētās personas statuss, tad samazināt amata atlīdzības taksi, piemērojot koeficientu 0,5, ir zvērināta tiesu izpildītāja pienākums.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 74 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas