Lasīšanai: 1 minūte

Kas ir trasti

J
jautā:
02. aprīlī, 2024
Mikhails

Kā es saprotu, Latvijā trasti nav regulēti. Ja tiek celta prasība pret ārvalstu trastu, kuram ir īpašums un/vai uzņēmējdarbība Latvijā, vai Latvijas tiesām būs jurisdikcija pār šo prasību? Ja būs, kādi likumi attiecībā uz atbildību ir piemērojami?

A
atbild:
03. maijā, 2024

Minētais jautājums ir attiecināms uz starptautisko privāto tiesību tvērumu. Trasta dibinātājam ir iespējas noteikt trastam piemērojamo likumu (nosaka dibinātāja izvēles likums). Piemērojamajiem likumiem jābūt noteiktiem darījumā (aktā), ar kuru nodibina trastu. Tādējādi, ja trasta dibināšanas aktā ir noteikts, ka tiek piemēroti Latvijas Republikas tiesību akti un strīdu izskatīšanas valsts ir Latvija, tad Latvijas tiesību normas ir piemērojamas strīdu risināšanā. Savukārt, ja trasta dibināšana ir sākta un noteikta citas valsts jurisdikcijā, tad strīdi risināmi saskaņā ar attiecīgās valsts materiālajām un procesuālajām tiesību normām.