Labdien! Vai un kur ir noteikts, līdz kādam vecumam (vai augumam centimetros) Latvijā bērns automašīnā jāpārvadā ar skatu pretēji braukšanas virzienam? Paldies!
Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu (CSN) 185. punktu, ja automobilī, kura sēdvietas aprīkotas ar drošības jostām, pārvadā bērnu, kura augums nepārsniedz 150 cm, bērnam jāatrodas viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un jābūt piesprādzētam ar drošības jostu.
Ceļu satiksmes likuma (CSL) 79. pantā par nepareizu bērnu pārvadāšanu paredzēts administratīvais sods.
Proti, atbilstoši CSL par to noteikumu pārkāpšanu, kuri paredz bērnu pārvadāšanai paredzēto drošības līdzekļu lietošanu, piemēro naudas sodu transportlīdzekļa vadītājam no 6 līdz 14 naudas soda vienībām (30–70 eiro).
Savukārt par tādu bērnu pārvadāšanu, kuru augums nepārsniedz 150 cm, transportlīdzekļa vadītājam piemēro sodu (no 6 līdz 14 naudas soda vienībām (30–70 eiro)), ja:
1) bērns atrodas vieglā automobiļa priekšējā sēdeklī, kas nav aprīkots ar drošības jostu;
2) transportlīdzeklī, kas aprīkots ar drošības jostām, bērns neatrodas viņa vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem, un nav piesprādzēts ar drošības jostu;
3) bērns tiek pārvadāts ar divriteņu mopēdu, motociklu, triciklu, kvadriciklu vai sniega motociklu, izņemot gadījumu, kad bērns var noturēt līdzsvaru un aizsniegt kāju atbalstus vai sēž savam vecumam un svaram atbilstošā sēdeklītī.
CSL un CSN nav konkretizēts bērna vecums vai auguma lielums, līdz kuram bērns jāpārvadā automašīnā ar skatu pretēji braukšanas virzienam. Vienlaikus minētie normatīvie akti paredz, ka bērnam jāatrodas savam vecumam un svaram piemērotā bērnu sēdeklītī vai uz paliktņa, kas uzstādīts atbilstoši tā izgatavotāja norādījumiem.
Papildus vēršam uzmanību, ka CSN beigās ir norādīta arī informatīva atsauce uz Eiropas Savienības (ES) direktīvām. Proti, tajā teikts, ka CSN ir iekļautas tiesību normas, kas izriet no Komisijas 2014. gada 27. februāra Īstenošanas direktīvas 2014/37/ES, ar ko groza Padomes Direktīvu 91/671/EEK par drošības jostu un bērnu ierobežotājsistēmu obligātu lietošanu transportlīdzekļos (turpmāk – Direktīva 2014/37/ES).
Direktīvas 2014/37/ES 1. panta 3. punktā noteikts, ka bērnu ierobežotājsistēmas iedala piecās “masas grupās”:
Savukārt Direktīvas 2014/37/ES 1. panta 4. punkts paredz, ka bērna ierobežotājsistēmas iedala divās klasēs:
Saskaņā ar Direktīvā 2014/37/ES norādīto bērnu ierobežotājsistēmām jābūt apstiprinātām ar Apvienoto Nāciju Organizācijas Eiropas Ekonomikas komisijas (ANO EEK) Noteikumu Nr. 129 – Vienoti noteikumi par mehāniskajos transportlīdzekļos izmantotu uzlabotu bērnu ierobežotājsistēmu (ECRS) apstiprināšanu (turpmāk – ANO EEK noteikumi Nr. 129) standartiem.
ANO EEK noteikumu Nr. 129 2.1. punktā skaidrots, ka “bērnu ierobežotājsistēma” ir ierīce, kurā sēdus vai guļus uz muguras var atrasties bērns. Tā ir paredzēta, lai pasargātu bērnu no traumām, ierobežojot viņa ķermeņa kustībspēju sadursmes gadījumā vai transportlīdzeklim strauji palēninoties.
Savukārt ANO EEK noteikumu Nr. 129 6.1.3. punktā paredzēts, ka bērniem līdz 15 mēnešu vecumam izmanto tikai uz sāniem vai aizmuguri vērstu bērnu ierobežotājsistēmu. Tas nozīmē, ka:
Uz aizmuguri vērstu bērnu ierobežotājsistēmu var izmantot visa vecuma bērniem.
Tāpat minēto noteikumu 14.3.3. punktā norādīts, ka uz priekšu vērstām bērnu ierobežotājsistēmām uz iepakojuma ārpuses ir skaidri jābūt redzamai šādai informācijai:
“UZMANĪBU – NEIZMANTOT UZ PRIEKŠU VĒRSTĀ STĀVOKLĪ, JA BĒRNS IR JAUNĀKS PAR 15 mēnešiem (skatīt norādījumus)”.
Noderīgu informāciju par to, kā pareizi lietot autosēdeklīti, var atrast arī Ceļu satiksmes drošības direkcijas (CSDD) mājaslapā.
No iepriekšminētā izriet, ka katram autosēdeklītim var būt savi specifiski lietošanas un stiprināšanas principi, tādēļ vienmēr ir kārtīgi jāiepazīstas ar konkrētā autosēdeklīša lietošanas instrukciju.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!