E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31112
Lasīšanai: 3 minūtes

Bezdarbam ir apdrošināts vecāku un bērna kopšanas pabalsta saņēmējs

J
jautā:
03. decembrī, 2023
Gita

Labdien! Situācija šāda: ir divi darbi, abi uz pusslodzi. Tagad atrodos BKA. Vēlos darbā A ātrāk rakstīt atlūgumu, bet darbā B – mēnesi, pirms beidzas BKA. Jautājums par bezdarba pabalstu. Vai es to varēšu pieprasīt, kad aiziešu no darba B?

A
atbild:
07. decembrī, 2023
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir bezdarbniekam, kuram:

  • Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) ir piešķīrusi bezdarbnieka statusu;
  • kopējais apdrošināšanas stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Bērna kopšanas atvaļinājuma laikā par vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta saņēmēju valsts veic sociālās iemaksas, apdrošina personu pensijai, invaliditātes gadījumam un bezdarbam.

Ja bērna kopšanas atvaļinājuma laikā saņemat vecāku un/vai bērna kopšanas pabalstu, to saņemšanas periods veido apdrošināšanas stāžu, tostarp tiesības uz bezdarbnieka pabalstu. Pabalstu var saņemt, kad izpildās iepriekš minētie nosacījumi, tai skaitā sociālās apdrošināšanas iemaksām bezdarba gadījumam jābūt veiktām vismaz 12 mēnešus pēdējos 16 mēnešos.

Personai ir tiesības iegūt vai saglabāt bezdarbnieka statusu, ja tā atbilst Bezdarbnieku un darba meklētāju atbalsta likuma 10. panta pirmajā daļā noteiktajiem kritērijiem. Šī panta 1. daļas 2. punkts noteic, ka tiesības uz bezdarbnieka statusu pēc reģistrēšanās Nodarbinātības valsts aģentūrā ir personai, kura nestrādā (nav uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu”).

Par pabalstu individuālā situācijā varat uzzināt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā (VSAA), rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 279 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas