E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31075
Lasīšanai: 3 minūtes
1
4
1
4

Tiesības uz kaitējuma atlīdzināšanu kriminālprocesā

J
jautā:
24. novembrī, 2023
Iveta

Labdien! Manu meitu notrieca uz gājēju pārejas. Ir piemērots cietušā statuss, ir miesas bojājumi, lauzta roka, augšdelms, kuru operēja, iekšā ielikts stienis, celim pārrautas saites, lauzts astes kauls un iegurnis. Ir uzsākta krimināllieta. Kā mums rīkoties, kur vērsties zaudējumu, kompensācijas par morālo kaitējumu pieprasīšanai? Vainīgais piedāvāja slimnīcu apmaksāt un drēbītes nopirkt... Un viss, pat neapjautājās par meitas veselības stāvokli. Jau iepriekš pateicos! 

A
atbild:
28. novembrī, 2023

Kriminālprocesa likuma 22. pants paredz personai, kurai ar noziedzīgu nodarījumu radīts kaitējums, ņemot vērā tās morālo aizskārumu, fiziskās ciešanas un mantisko zaudējumu, garantētas procesuālās iespējas morālas un materiālas kompensācijas pieprasīšanai un saņemšanai.

Iespēju pieteikt materiālo un morālo kaitējumu cietušais var izmantot līdz tiesas izmeklēšanas uzsākšanai pirmās instances tiesā, proti, līdz brīdim, kad tiek nolasīta apsūdzība. Tādējādi paskaidroju, ka ir nepieciešams sagatavot kaitējuma kompensācijas pieteikumu, kas jāiesniedz vai nu policijā, vai prokuratūrā, vai tiesā, ņemot vērā, kur lieta patlaban atrodas un kādā stadijā tā ir. Kaitējuma kompensācijas pieteikumā ar pierādījumiem jāpamato radītais materiālais kaitējums. Morālais kaitējums nav jāpamato. Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 353. panta pirmās daļas 1. punktam pienākumu samaksāt kompensāciju var uzlikt pilngadīgam apsūdzētajam, kurš atzīts par vainīgu noziedzīga nodarījuma izdarīšanā.

Atbilstoši likuma “Par valsts kompensāciju cietušajiem1. pantam likuma mērķis ir nodrošināt fiziskajai personai, kura Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā ir atzīta par cietušo (turpmāk – cietušais), tiesības saņemt valsts kompensāciju par tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā radīto morālo aizskārumu, fiziskajām ciešanām vai mantisko zaudējumu (turpmāk – kaitējums).

Saskaņā ar minētā likuma 3. panta ceturto daļu tiesības uz valsts kompensāciju ir, ja tīša noziedzīga nodarījuma rezultātā:

  • iestājusies personas nāve;
  • cietušajam nodarīti smagi vai vidēja smaguma miesas bojājumi;
  • aizskarta cietušā tikumība vai dzimumneaizskaramība;
  • cietušais ir cilvēku tirdzniecības upuris;
  • cietušais inficēts ar cilvēka imūndeficīta vīrusu, B vai C hepatītu.

Kompensācijas apmēru nosaka likuma “Par valsts kompensāciju cietušajiem” 7. panta otrā daļa.

Kritērijus miesas bojājumu smaguma pakāpes noteikšanai nosaka atbilstoši likuma “Par Krimināllikuma spēkā stāšanās un piemērošanas kārtību” 3. pielikumam.

Ja atbilstoši eksperta atzinumā konstatētajam pastāv tiesības uz valsts kompensāciju, nepieciešams ar pieteikumu, pievienojot vajadzīgos dokumentus, vērsties Juridiskās palīdzības administrācijā.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 278 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas