E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 31073
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas
1
2
1
2

Par tiesībām uz saskarsmi ar bērnu

J
jautā:
23. novembrī, 2023
Lauris

Labdien! Vairākus gadus neesmu redzējis savu dēlu. Viņa māte domā, ka es bērnu aizvedīšu prom. Kā pareizi rīkoties, lai es varētu satikt savu dēlu?

A
atbild:
12. decembrī, 2023
Olga Lauva
juriste

Pirms vērsties tiesā ar prasību, būtu jāmēģina vienoties ar bērna māti.

Civillikuma 178. pants paredz – ja vecāki dzīvo šķirti, tad vecāku kopīga aizgādība turpinās. Atbilstoši Civillikuma 181. pantam bērnam ir tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar jebkuru no vecākiem (saskarsmes tiesības). Katram vecākam ir pienākums un tiesības uzturēt personiskas attiecības un tiešus kontaktus ar bērnu. Šis noteikums piemērojams arī tad, ja bērns ir šķirts no ģimenes vai nedzīvo kopā ar vienu no vecākiem vai abiem vecākiem. Tam vecākam, kurš nedzīvo kopā ar bērnu, ir tiesības saņemt ziņas par viņu, it īpaši ziņas par viņa attīstību, veselību, sekmēm mācībās, interesēm un sadzīves apstākļiem.

Ja celsiet prasību tiesā, tad tā, izprasot bāriņtiesas atzinumu, noteiks kārtību, kādā varēsiet izmantot saskarsmes tiesības.

Tiesa var noteikt, ka konkrētu laika periodu (nedēļas nogales, brīvdienas skolā, vecāku atvaļinājuma laiku u. tml.) bērns pavada pie tā vecāka, pie kura nedzīvo, vai arī viņu tikšanās laiku.

Tiesa, ciktāl tas atbilst bērna interesēm, saskarsmes tiesības var ierobežot, turklāt, ja nepieciešams, noteikt, ka ar bērnu drīkst tikties tikai saskarsmes personas klātbūtnē vai bāriņtiesas ieteiktā vietā, vai noteikt pienākumu noteiktā laikā kopā ar bērnu ierasties bāriņtiesā. Ja tiesa konstatē, ka ar bērnu drīkst tikties tikai saskarsmes personas klātbūtnē, un puses nevar vienoties par saskarsmes personu vai bāriņtiesa nepiekrīt pušu izvēlētajai saskarsmes personai, tad saskarsmes tiesību īsteno bāriņtiesas pārstāvja vai bāriņtiesas pilnvarotas personas klātbūtnē. Tiesa var uz laiku atņemt saskarsmes tiesības, ja saskarsme kaitē bērna interesēm un kaitējums citādi nav novēršams.

Ja bērns ir šķirts no ģimenes, tad saskarsmes tiesības var ierobežot bāriņtiesa.

Nezinot visus faktiskos un juridiskos apstākļus, varam norādīt tikai vispārīgu informāciju par saskarsmes tiesību īstenošanu.

Par saskarsmes tiesībām vairāk varat lasīt LV portāla skaidrojumā “Saskarsmes tiesības un pienākumi”.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 36 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas